Poradnik

IRONMAN 70.3 Turcja. Rosnąca popularność wśród Polaków

Zawody pod szyldem Ironman 70.3 w Turcji cieszą się coraz większą popularnością wśród reprezentantów Polski. W odsłonie 2019 linię mety przekroczyło 37. Jeszcze trzy lata wcześniej te zawody ukończyło jedynie siedmioro przedstawicieli naszego kraju. Z tego względu portal TriathlonLife.pl przygotowało ściągę dla tych, którzy planują start w Turcji.

Choć nie jest jeszcze znana dokładna data kolejnej odsłony zawodów, to edycja 2020 IRONMAN 70.3 Turcja zostanie zorganizowana w Belek. To jest małe miasteczko turystyczne leżące przy wybrzeżu Morza Śródziemnego. Oddalone zaledwie około 30 kilometrów od Antalyi. Do tego podczas edycji 2020 Ironman 70.3 Turcja będzie możliwość wywalczenia slotów na Mistrzostwa Świata IRONMAN 70.3  w St. George, Utah (USA) w 2021 roku.

Czym płacić w Turcji?

W Turcji obowiązuje lira turecka. Obecnie jedna lira to w przeliczeniu 0,68 zł. Jednak rekomendowane jest niekupowanie tej waluty przed przyjazdem do Turcji. Lepszą opcją jest zabranie do tego kraju dolarów lub euro. Powodem jest niekorzystny kurs lir tureckich poza granicami Turcji. Jednak z powodu wielkiej popularności turystycznej można w wielu miejscach płacić za pomocą dolarów lub euro.

Wymiana waluty na miejscu

Banki wymieniające walutę są specjalnie oznaczone. Wtedy należy szukać Kambiyo lub Exchange. Jednak należy uważać. Bo cała procedura w niektórych bankach może trwać nawet kilkadziesiąt minut.

IM 70.3 Turcja

Zobacz też:

Ironman Frankfurt. Niesamowici kibice i atmosfera


Do tego jest wymagany paszport oraz wiele innych formalności. Dlatego lepszą opcją są kantory. Wymiana trwa o wiele krócej.

Pogoda

Nie jest znana jeszcze dokładna data kolejnej edycji IRONMAN 70.3 Turcja. Jednak ostatnie edycje zostały zorganizowane w październiku. W tym miesiącu średnia temperatura wynosi 24° C. Turcja jest zróżnicowana klimatycznie. Panuje w tym kraju trzy strefy klimatyczne. Pierwszy z nich śródziemnomorski sięga regionu Marmara oraz wybrzeży mórz Egejskiego i Śródziemnomorskiego. Klimat regionu Morza Czarnego cechuje się dużymi opadami w ciągu roku, łagodną zimą oraz ciepłym latem. W regionie Środkowej i Wschodniej Anatolii zazwyczaj występuje suche i upalne lato. Tam zimy są chłodne.

Jaką wybrać opcję noclegową?

Bez wątpienia jedną z kluczowych logistycznych kwestii jest nocleg. Istnieje wiele opcji. Jednak zawodnicy, którzy startowali już w Turcji, rekomendują skorzystania z usług biur podróży.

– My zdecydowaliśmy się na opcje wycieczki z biurem podróży. Bo to była najkorzystniejsza cenowo opcja – mówi Ola Marianek, która startowała w IM 70.3 Turcja w 2019 roku.

IM 70.3 Turcja

Czytaj też:

Ironman Barcelona. Szybka trasa i dobrze zorganizowana impreza


– Udział w IM70.3 Turcja najlepiej połączyć z małymi wakacjami. Dlatego warto wybrać opcje wyjazdu z biurem podróży. W okolicach startu jest wiele bardzo fajnych hoteli, z których ofert można skorzystać – przekonują Ewa Papla i Jakub Chojnowski, którzy wystartowali w 2019 roku. – Dodatkowym kosztem jak w przypadku wyjazdu na własną rękę jest  przewóz roweru. Najlepiej będzie go zgłosić wcześniej już przy zakupie “wycieczki” w biurze. Fajnie jest wybrać hotel w okolicach miejsca startu, mety lub expo, czyli miejsca zwanego Land of Legends. Dzięki temu na miejscu można poruszać się rowerem lub pieszo – zgodnie dodają.

Trasa zawodów

Krystalicznie czysta woda Riviery Tureckiej zapewnia malownicze tło pływackiej rywalizacji podczas zawodów. Trasa jest podzielona na dwie pętle. Wejście i wyjście z wody jest łatwe i piaszczyste.

– Trasa pływacka jest łatwa w nawigowaniu. Nie ma długich pojedynczych odcinków. Dzięki temu łatwo odliczać upływający dystans – mówi Ola Marianek. – Woda u południowego wybrzeża Turcji  ma duże zasolenie. To powoduje bardzo dobrą wyporność – dodaje.

–  Pierwsza część rywalizacji odbywa się w morzu. Układ trasy pływackiej jest bardzo komfortowy – zgodnie przyznają Ewa Papla i Jakub Chojnowski. – To pozwala na uzyskanie dobrego czasu na tym etapie.

IM 70.3 Turcja

Przeczytaj też:

Ironman Kalmar. Na co zwrócić uwagę?

 

Trasa kolarska ma kształt lizaka i jest podzielona na dwie pętle. Część rowerowa prowadzi z Kadriye Beach Park w kierunku miasta Kadriye. Przebiega przez płaskie, dobrze utwardzone drogi oraz malownicze lasy i otwarte tereny. Jedynie zawodnicy muszą pokonać kilka mostów.

– Trasa rowerowa jest płaska z asfaltem bardzo dobrej jakości. Dzięki temu zawodnicy uzyskują rekordowe wyniki – mówią Ewa Papla i Jakub Chojnowski. – Jednak należy szczególnie uważać, bo na trasie było bardzo dużo kraks – przestrzegają.

– Część kolarska jest płaska i szybka. Dlatego sprzyja biciu życiówek – uważa Ola Marianek. –  Niestety, znaczny fragment trasy przebiega przez otwarty teren. To może przeszkadzać przy mocnym wietrze. W rezultacie te warunki mogą w znaczący sposób wpłynąć na wynik – ostrzega.

IM 70.3 Turcja

 

Trasa kolarska jest płaska z dobrym asfaltem. Dlatego warto zwrócić uwagę na dobrą pozycję na rowerze.

Ostatni etap zawodów prowadzi przez najbardziej imponującą część The Land of Legends. Część biegowa jest podzielona na cztery pętle.

– Moim zdaniem odcinek biegowy jest najsłabszym punktem tych zawodów – uważa Ola Marianek. – Trasa jest bardzo nudna, gdyż w całości przebiega przez olbrzymie centrum handlowo- rozrywkowe. Dodatkowo trasa posiada wiele nawrotów. One utrudniają utrzymanie równego tempa. Trzeba liczyć się też z wysoką temperaturą i „stojącym” powietrzem – dodaje.

– Bieg odbywa się na czterech pętlach z dużą liczbą zakrętów. Przez to ten etap trasy nie jest zbyt szybki – twierdzą Ewa Papla i Jakub Chojnowski. Jednak dzięki świetnej oprawie muzycznej i dużej liczbie kibiców nie ma nudy. Całość trasy jest naprawdę świetna.  

IM 70.3 Turcja

Sprawdź też:

Ironman Kopenhaga. Co warto wiedzieć o imprezie

– Temperatura w tym okresie w Turcji jest optymalna do ścigania. Więc tego nie trzeba się obawiać. Na rowerze dużo znaczenie będzie miała jazda w pozycji aerodynamicznej – radzi Miłosz Sowiński, który startował w tych zawodach w 2015 roku. Jeżeli ktoś przygotowuje się w Polsce na trenażerze, to polecam zwrócić uwagę na to, żeby zadania jeździć w pozycji aero – dodaje.

Organizacja na dobrym poziomie

Nie bez powodu zawody Ironman 70.3 Turcja cieszą się coraz większa popularnością w Polsce. Na to składa się wiele czynników. Tę imprezę chwalą też zawodnicy, którzy już tam startowali.

– Organizacja zawodów była dobra. Obyło się bez żadnych problemów – wspomina Miłosz Sowiński.

– Organizacja była na bardzo wysokim poziomie – przyznaje Ola Marianek.

– Osobom, które zamierzają wystartować w Turcji pierwszy raz, życzymy powodzenia – pozdrawiają Ewa Papla i Jakub Chojnowski. – Pamiętajcie, że 1/2 IM to już spore wyzwanie.  Więc trenujcie sumiennie, żeby start mógł sprawić Wam wiele radości i satysfakcji – radzą.

Przemysław Schenk
foto: IRONMAN, materiały prywatne

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X