Wiadomości

Imprezy sportowe mogą być bezpieczne

Organizacja masowych imprez sportowych w otwartej przestrzeni jest możliwa oraz bezpieczna. Dowodem są przeprowadzone zawody Enea IRONMAN 70.3 Gdynia.

W weekend 5-6 września organizatorom udało się w bezpieczny sposób przeprowadzić szóstą edycję zawodów Enea IRONMAN 70.3 Gdynia. Zawodnicy, w tym triathloniści z zagranicy mieli do pokonania trzy etapy: pływacki, rowerowy i biegowy. Dwudniowa impreza odbyła się w reżimie sanitarnym i do dzisiaj nie stwierdzono żadnych zarażeń COVID-19, wynikających z udziału w gdyńskiej rywalizacji. By tak się stało, organizatorzy podjęli szereg działań bezpośrednio wpływających na bezpieczeństwo wszystkich uczestników zawodów. Wypracowane rozwiązania mogą być wzorem do naśladowania dla innych organizatorów sportowych imprez masowych.

Obostrzenia na zawodach

W oparciu o obostrzenia i zalecenia wynikające z polskiego prawa oraz wytyczne stworzone przez centralę IRONMAN, wypracowany został obszerny i szczegółowy dokument precyzyjnie opisujący pełen zakres procedur i zmian, które zwiększają bezpieczeństwo zawodników, obsługi oraz wolontariuszy biorących udział w Enea IRONMAN 70.3 Gdynia. Filarami programu Athlete Smart: Return to Racing są: edukacja, dystans społeczny, minimalizacja punktów kontaktu, samowystarczalność zawodników oraz badania przesiewowe. Bezwzględne stosowanie się do powyższych przepisów spowodowało, że zawody organizowane w czasie pandemii koronawirusa udało się bezpiecznie i sprawnie przeprowadzić. Wszystkie zaproponowane rozwiązania uzyskały akceptację Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni. Zawodnicy byli zobowiązani do noszenia osłony twarzy m.in. w biurze zawodów, strefie zmian oraz w czasie oczekiwania na start. Przy wejściach do wszystkich stref ustawiono łącznie 50 stojaków ze środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu.

Zobacz też:

Andrey Tikhonov przełamuje bariery. Niewidomy ukończył triathlon

Rozdano 350 przyłbic dla obsługi i wolontariuszy. Wśród zawodników rozdysponowano 2000 jednorazowych maseczek ochronnych, a Enea rozdała 3500 buffów. Organizatorzy udostępnili również kilkaset par jednorazowych rękawiczek.

Szkolenie wolontariuszy

Prowadzona była kampania edukacyjna, czyli szkolenia obsługi, wolontariuszy oraz samych zawodników, w zakresie: dbania o zdrowie, higieny osobistej oraz bezpiecznych i odpowiedzialnych zachowań.

Samoobsługa zawodników

Ważnym elementem tegorocznej rywalizacji w ramach Enea IRONMAN 70.3 Gdynia było też zwiększenie samowystarczalności zawodników. Organizatorzy wzmocnili pozycję uczestników, by zmniejszyć liczbę interakcji z wolontariuszami, obsługą oraz innymi zawodnikami. Nawet wspólna radość i gratulacje na mecie przekazywane były w sposób adekwatny do istniejących zaleceń sanitarnych. Nowe zasady zachowania obowiązywały nie tylko podczas zawodów, ale też w trakcie konferencji prasowej, która została przeprowadzona online.
W trakcie zawodów oraz przez określony czas po imprezie funkcjonowała specjalna skrzynka mejlowa dla zawodników, którzy mieli za zadanie zgłaszać wszelkie podejrzenia związane z ryzykiem zarażenia COVID-19. Dzięki temu udało się na bieżąco monitorować sytuację. Przygotowane też były procedury na wypadek, gdyby okazało się, że któryś z uczestników dostrzega u siebie wystąpienie objawów COVID-19.

Sportowe wydarzenia bezpieczne

– Sportowe imprezy masowe organizowane na otwartym powietrzu mogą być bezpieczne, o ile są organizowane z zachowaniem określonych procedur sanitarnych – stwierdził Michał Drelich, dyrektor Enea IRONMAN 70.3 Gdynia. – Przygotowanie zawodów w reżimie sanitarnym wymagało wielu zmian i dostosowania do aktualnych przepisów i zaleceń. Udało nam się to zrobić, a zawodnicy ze zrozumieniem i akceptacją podeszli do wszystkich nowych rozwiązań. Dzięki wspólnemu wysiłkowi nie stwierdzono podczas imprezy żadnych zarażeń COVID-19 – powiedział Michał Drelich.

Pozytywne opinie zawodników

Sami uczestnicy, zawodowcy i amatorzy, wyrazili wiele pochlebnych opinii na temat organizacji zawodów Enea IRONMAN 70.3 Gdynia. Odpowiedzialnie podeszli do wszystkich zmian, które wpłynęły na bezpieczeństwo ich samych oraz wolontariuszy i obsługi. Nawet dekoracja najlepszych triathlonistów została przeprowadzona z zachowaniem najwyższej ostrożności i całkowitym brakiem bezpośredniego kontaktu.

Bez kibiców

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa zawody Enea IRONMAN 70.3 Gdynia odbyły się bez udziału publiczności. Organizatorzy przygotowali trybuny dla kibiców, ale żadna osoba postronna nie miała na nie wstępu.

Czytaj także:

Łukasz Malaczewski: Zrobiłem to dla Jasia

– Uważamy, że taka sytuacja jest niesprawiedliwa i dalece krzywdząca dla wszystkich organizatorów imprez sportowych – powiedział Michał Drelich, dyrektor Enea IRONMAN 70.3 Gdynia. – Pomimo panującej pandemii przepisy dopuszczają udział publiczności w halach oraz na stadionach sportowych. Na meczach piłkarskich gromadzi się nawet kilka tysięcy osób. Nie rozumiemy, dlaczego w imprezach sportowych organizowanych w przestrzeni otwartej do tego z uwzględnieniem wszystkich zaleceń sanitarnych nie mogą uczestniczyć kibice. Apelujemy do władz o zmianę obowiązujących aktualnie regulacji – stwierdził Michał Drelich.
Wypracowane rozwiązania, które sprawdziły się podczas zawodów Enea IRONMAN 70.3 Gdynia, mogą posłużyć jako drogowskaz dla innych organizatorów masowych imprez sportowych.

materiały prasowe

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

4 komentarze

 1. Weźcie mi juz tego Drelich, za zachowanie z Gdynia Półmaraton, ja podziękuje za start w pełnym IM mimo że go zapowiada w Polsce (zresztą w innych imprezach SE też nei będę startował)

  Trzeba było zabrać to na klatę i dać możliwość przepisania na przyszły rok lub np. zwrot 50% opłaty, bo straty wizerunkowe są straszne. Dostałem ten pakiet do domu, medal super, ale ten plecak – to wart 20zł może w detalu, a w hurcie 🙂 Ściema.

  Poznań Triathlon – TriTour mimo średnich opinii dał radę przepisać ludzi i zaproponować zwroty (a nie jest to miejski organizator) wiem, że skala jest inna ale organizacja imprez nie polega na okradaniu ludzi.

  Wiec w przyszłym roku już tylko TriToru i Susz <3.

 2. Dlaczego promujecie jednego organizatora a innych pomijacie? Zawody triathlonowe odbywają się od dłuższego czasu ale artykułu o tym że “Imprezy sportowe mogą być bezpieczne” jakoś wcześniej nie było. Poza tym popieracie organizatora, który nie tak dawno odwołał tak wyczekiwany przez niektórych zawodników półmaraton w Gdyni.

  1. A dlaczego nie? Ponadto to jest materiał prasowy. Jeśli ktoś prześle do nas materiał i uznamy, go za ciekawy to opublikujemy. I najważniejsze. Cały czas promujemy organizatorów imprez pisząc o imprezach, zapowiadając je, przeprowadzając rozmowy itd. Dziwne stwierdzenie, że promujemy tylko jednego. Pozdrawiam Marcin Dybuk

 3. Ten sam organizator nie ogarnął organizacji MŚ w Półmaratonie, zgarniając wpisowe ludzi i jeszcze dostanie premię w postaci PLN-ów z miasta za promocję, bo zorganizuje bieg Elity – promujcie takie postawy, brawo dla Was! Nie czujecie, że SE jako jedyna poszła pod prąd, wbrew społeczności biegaczy i nie zaproponowali nic wartościowego? Pomimo, że IM w Gdyni zawsze organizował na wysokim poziomie, to ja już się na tej imprezie nie pojawie – za brak szacunku do ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również
Close
Back to top button
X