Wiadomości

Gdynia Winter Swimming Cup już w weekend

W dniach 4-5 lutego teren Portu Jachtowego – Marina w Gdyni stanie się areną zmagań w zimowym pływaniu. To już czwarta odsłona tego wydarzenia sportowego.

Zawody Gdynia Winter Swimming Cup 2023 BCT Series będą mieć szczytny cel, ponieważ podczas tych zmagań będzie towarzyszyć charytatywna zbiórka na rzecz Fundacji Ronalda McDonalda, z którą współpracuje m.in.: Piotr Biankowski, były rugbista, a obecnie specjalizujący się w zimowym pływaniu, czy organizator Gdynia Winter Swimming Cup. Ma na koncie m.in. przepłynięcie wpław Kanału La Manche.

Teraz nie wyobrażam sobie imprez sportowych bez akcji charytatywnej. Współpracujemy z Fundacją Ronalda McDonalda i promujemy ich programy. Prowadzona jest też fajna akcja. Przygotowujemy 30 czapek limitowanych specjalnie na te zawody. Moim zdaniem przy każdym wydarzeniu sportowym inicjatywa charytatywna powinna być jednym z głównych akcentów. Należy pokazywać, że trzeba pomagać oraz wspierać. Wiem, że przy takich zawodach wiele osób zwraca na to uwagę i się udziela. To jest fajne oraz budujące – mówi Piotr Biankowski, organizator zawodów, dla TriathlonLife.pl.

Bogaty plan imprezy

W planie zawodów znajduje się m.in.: starcie tytanów, czyli wyścig na dystansie 1km o tytuł BALTIC COLD BEAST, pływanie w przebraniach – 25m SWIM FOR FUN – pod honorowym patronatem sponsora głównego zawodów – BCT Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego Gdynia – który nagrodzi najciekawsze stroje, 100m stylem klasycznym im. Jacka Starościaka – upamiętniającym wielkiego propagatora pływania i morsowania, MORŚWINKI, czyli dystans 25m wraz z asekuracją rodzica dla naszych najmłodszych uczestników, sztafety mieszane (min. jedna kobieta w składzie) 4x50m o tytuł Prezydenta Miasta Gdynia.

Zawsze organizacji zawodów towarzyszy stres. Jest też dużo pracy w przygotowywaniu już na tak wysokim poziomie takie wydarzenie sportowe. Mamy ponad 300 zapisanych zawodników. Jedynie kilkoro będzie zagranicznych. Dla mnie to jest wielki sukces. Tym bardziej że w styczniu odbyły się dwie wielkie imprezy światowe. Dlatego wielu zawodników tam startowało, a mimo tego nasze listy startowe nie są puste. Myśleliśmy, że będzie mniej osób, a cieszymy się, że sportowcy doceniają nasze zawody i tak tłumnie zjawią się w Gdyni – mówi Piotr Biankowski, organizator zawodów, dla TriathlonLife.pl. 

Zawody rozgrywane będą na 25 – metrowym basenie wybudowanym w gdyńskiej Marinie. Zawody zawdzięczają swoją nietypowość wymagającym warunkom. Podczas startu, uczestnicy mogą używać wyłącznie okularków, czepka oraz standardowych strojów kąpielowych. Pływanie w piankach oraz strojach neoprenowych jest niezadowolone.

Triathloniści na starcie

Na starcie tych dwudniowych zawodów staną też triathloniści. Sił spróbuje m.in.: młoda triathlonistka Karolina Szalast.

Jestem bardzo pozytywnie nastawiona do zawodów Gdynia Winter Swimming Cup, zawsze jest tam cudowna atmosfera i poza rywalizacją świetnie się na nich bawię. W tym roku nie przygotowywałam się do nich tak długo, jakbym chciała. Mimo to jestem dobrej myśli. Już nie mogę się doczekać startów i spotkania z ludźmi, bo wszyscy są naprawdę wspaniali. Startuje w GWSC, od początku i za każdym razem jest to impreza świetnie zorganizowana, sama też pomagam w organizacji i promocji tego wydarzenia. Widzimy się w Gdyni – mówi Karolina Szalast dla TriathlonLife.pl. Wystartuje na kilku dystansach.

Na zawodach zjawi się również Hania Bakuniak, która nie może doczekać się tej imprezy.

Do Gdyni przyjeżdżam z wielką przyjemnością, nawet jeśli moje starty są mocno ograniczone. W tym sezonie znacznie mniej wchodziłam do zimnej wody, a życiowy roller – coaster sprawia, że nie zawsze jest czas, siły i możliwości na zrobienie treningu w basenie. Mimo wszystko cieszę się z możliwości spotkania wielu znajomych i sprawdzenia własnych granic – przyznaje Hania Bakuniak, dla TriathlonLife.pl.

Harmonogram zawodów

Piątek, 03.02.2023

– możliwość odbioru pakietów w biurze zawodów

Sobota, 04.02.2023

– 50m dowolny

– 100m klasyczny im. Jacka Starościaka

– MORŚWINKI, 25m dla najmłodszych przy asekuracji rodzica

– 100m dowolny

– 25m dowolny

– 1km BALTIC COLD BEAST

Niedziela, 05.02.2023

– 250m dowolny

– 50m klasyczny

– 50m motylkowy

– 500m dowolny

– 25m SWIM FOR FUN pod honorowym patronatem sponsora głównego – BCT Gdynia

– sztafety 4x50m

Zawody odbędą się pod honorowym patronatem WOWSA (World Open Water Swimming Association). Uzyskane na zawodach wyniki zaliczać się będą do punktacji Pucharu Polski ICE CUP POLAND.

Przemek Schenk
foto: materiały prywatne

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X