Wiadomości

Garmin Iron Triathlon Żyrardów. Mocna obsada niczym z MP

Już w najbliższą niedzielę w Żyrardowie zawodnicy zainaugurują 10 edycję cyklu Garmin Iron Triathlon. Obsada tych zawodów jest niezwykle mocna. Będzie się działo!

Wszyscy z niecierpliwością odliczają ostatnie dni do pierwszej imprezy jubileuszu Garmin Iron Triathlon. Rywalizacja odbędzie się na trzech dystansach: 1/2IM, 1/4IM oraz 1/8IM. Na każdym z nich walka zapowiada się niezwykle zacięta. Na popularnej połówce wystartują m.in.: Tomasz Słupik, czy Jan Popławski, który podczas niedawnych mistrzostw Polski w duathlonie w Rumi zajął trzecie miejsce w open AG.

Utrzymać tempo

– Zdecydowałem się na start w Żyrardowie, gdy organizatorzy potwierdzili, że zawody się odbędą. Uznałem, że trzeba skorzystać, bo nie wiadomo, ile imprez zostanie przeniesionych lub odwołanych. W poprzednim sezonie miałem duże problemy na dystansie 1/2IM – mówi Jan Popławski. – Przez zimę wykonywałem dużo treningów, które symulowały start na tym dystansie. W Żyrardowie chcę utrzymać tempo, jakie sobie narzucę do samej mety. Będzie to również okazja do sprawdzenia jednej z metod ładowania węglowodanami oraz odżywiania podczas samych zawodów. Mimo wszystko Susz zostaje głównym startem w pierwszej części sezonu. Możliwe, że w Ślesinie ponownie wystartuję na 1/2 IM – dodaje Popławski.

Zobacz też rozmowę z Mikołajem Chruściewskim

Niezwykle ciekawie zapowiada się walka na 1/4IM. Tam na starcie znajdą się m.in.: Bartosz Banach, Maciej Bodnar, Tomasz Brembor, Sebastian Karaś, Łukasz Kalaszczyński, Marcin Ławicki, Sergiusz Sobczyk, Tomasz Szala, czy Mariusz Pirek. Takiej obsady nie powstydziłaby się impreza rangi mistrzostw Polski.

Ciekawa rywalizacja

– Zawody w Żyrardowie zapowiadają się bardzo ciekawie. Pojawią się najlepsi zawodnicy z kraju. Będzie można zobaczyć, kto jest na jakim poziomie. Ja na pewno dam z siebie wszystko. Mam tylko nadzieję, że do tego czasu będę miał rower, ponieważ cały czas czekam, a brak roweru niestety uniemożliwiłby mi start. Na razie jestem dobrej myśli. W Żyrardowie będę pierwszy raz, nie znam tras. Na pewno przed zawodami będę musiał to sprawdzić, żeby się też dobrze mentalnie przygotować – mówił Bartosz Banach w rozmowie z TriathlonLife.pl.

Mocniejszy niż rok temu

– Cieszę się, że zawody w końcu się odbywają, z drugiej strony nie wiem, czy rozpoczęcie sezonu podczas zawodów z tak dobrą obsadą to dobry pomysł. Treningowo czuję się bardzo dobrze. Zrealizowałem cały plan i pod tym względem czuję się mocniejszy niż rok temu – przyznawał Kasper Tochowicz w rozmowie z TriathlonLife.pl. – Pandemia, pogoda i praca na pewno w dużej mierze ograniczyły ilość czasu poświęconego na trening niezbędny do dobrego występu w zawodach. Jeszcze nie pływałem na wodach otwartych, a wolałbym, aby ilość czasu spędzonych na rowerze na zewnątrz była nieco większa. Chciałbym dać z siebie 100 procent, niezależnie od tego, na jakie to wystarczy miejsce. Patrząc na listę startową, jestem realistą i raczej nie spodziewam się zwycięstwa. W zupełności mi wystarczy, jeśli przekroczę linię mety przed Sergiuszem Sobczykiem – dodawał Tochowicz.

TOP 10 wyzwaniem

– Wspaniale będzie znowu poczuć rywalizację, przetestować „nogę” po miesiącach przygotowań. Zawsze miło jest też spotkać się, pogadać ze znajomymi w strefie finiszera itp. W Żyrardowie wystartuję z numerem 11. Myślę, że TOP 10 będzie dużym wyzwaniem, ale zamierzam walczyć. Dla większości z nas to będzie pierwszy start w sezonie, a one rządzą się własnymi prawami – mówi Mariusz Pirek.

Obawa przed zimną wodą

– Odczuwam podekscytowanie pomieszane z niepokojem. Wciąż wiele imprez jest odwoływanych. Więc cieszę się, że tradycyjny sezon startowy zostanie zainaugurowany i że będę mogła wziąć w tym udział, wszak po to trenujemy, by móc się sprawdzić „w boju” – przyznaje Katarzyna Jonio. – Z drugiej strony jako osoba ciepłolubna mam ogromną obawę przed pływaniem w naprawdę zimnej wodzie, do której dla przyjemności na pewno bym nie weszła. Rzetelnie przepracowałam okres treningowy. Wiem, w jakim momencie budowania formy jestem i na co mnie stać. Jedyną niewiadomą będzie wspomniane pływanie oraz wpływ pogody na wynik. Celem minimum jest pudło w nowej kategorii wiekowej, ale oczywiście jak zawsze ambitnie celować będę w TOP 3 open. Dodatkowym motywatorem jest fakt, że podczas tej imprezy rywalizujemy także w ramach naszych klubowych mistrzostw, gdzie również chcę nawiązać walkę o podium – dodaje Jonio.

Długa lista kandydatów do wygranej

– Poziom sportowy będzie wysoki, dużo zależy od dyspozycji dnia. Pierwsze zawody w sezonie to zawsze trochę loteria. Wiele się może wydarzyć i każdy chce się zaprezentować jak najlepiej. Po latach ścigania długa lista rywali działa na mnie odprężająco. Wiem, że lista kandydatów do pudła jest długa i że możesz być równie dobrze drugi, czy ósmy w zależności od tego, co wydarzy się na trasie i jak ułoży się wyścig. Z mojej perspektywy ważne jest rywalizować, być w grze, nie bać się. Będzie dużo startów. Ważne jest, aby próbować i podnosić poziom – mówił przed startem Jacek Tyczyński w rozmowie z TriathlonLife.pl.

Zajrzyj do rozmowy z Kasią Kusak

Na najkrótszym dystansie tych zawodów też nie zabraknie emocji. Kilkoro zawodników ma nadzieje na dobry wynik.

Oczekuję dobrego pływania i roweru

– Cieszę się, że wracają zawody i na spotkanie z triathlonowymi znajomymi. Miło będzie znów poczuć sportową adrenalinę. Sam start będzie przede wszystkim sprawdzeniem obecnych możliwości po dobrze przepracowanym okresie zimowym – mówiła Agnieszka Kropiewnicka w rozmowie z TriathlonLife.pl. – Oczekuję dobrych wyników w pływaniu i na rowerze, a na biegu liczę, że nie pojawią się problemy ze zdrowiem. Decyzja o starcie w Żyrardowie zapadła z początkiem maja, gdy uległy zmianie plany rodzinne. Liczyłam na start w Bydgoszczy, bo to miał być pierwszy start w tym mieście. Więc bardzo żałuję, że zawody nie odbędą się w tym terminie. Wiemy, jaka jest sytuacja i do końca nie możemy być pewni, że wszystkie imprezy się odbędą, dlatego cieszmy się z każdej możliwości rywalizacji – kończyła Kropiewnicka.

Program zawodów

Sobota, 15.05.2021 r.

16:00-20:00 godziny otwarcia EXPO
16:00-20:00 wprowadzanie rowerów do strefy zmian i pobieranie pakietów w strefie zmian dla wszystkich dystansów – UWAGA! Pobrać pakiet mogą wyłącznie zawodnicy pozostawiający swój sprzęt w strefie zmian!
19:00 odprawa techniczna online na oficjalnym profilu FB Garmin Iron Triathlon (wszystkie dystanse)

Niedziela, 16.05.2021 r.

06:30-16:00 godziny otwarcia EXPO
06:30-07:00 wprowadzanie rowerów do strefy zmian i pobieranie pakietów w strefie zmian – tylko dystans 1/2 IM. UWAGA! Pobrać pakiet mogą wyłącznie zawodnicy pozostawiający swój sprzęt w strefie zmian!
07:00-07:30 wprowadzanie rowerów do strefy zmian i pobieranie pakietów w strefie zmian – tylko dystans 1/8 IM. UWAGA! Pobrać pakiet mogą wyłącznie zawodnicy pozostawiający swój sprzęt w strefie zmian! 
07:30-08:15 wprowadzanie rowerów do strefy zmian i pobieranie pakietów w strefie zmian – tylko dystans 1/4 IM. UWAGA! Pobrać pakiet mogą wyłącznie zawodnicy pozostawiający swój sprzęt w strefie zmian! 
08:30 start dystans 1/2 IM
09:15 start dystans 1/8 IM
11:00 start dystans 1/4 IM
12:30 ceremonia wręczenia nagród dla dystansu 1/8 IM
13:30-16:00 wydawanie rowerów ze strefy zmian (wszystkie dystanse)
15:30 ceremonia wręczenia nagród dla dystansu 1/2 IM
16:00 ceremonia wręczenia nagród dla dystansu 1/4 IM
16:00 – zamknięcie trasy

Program może ulec zmianie!

Przemek Schenk
foto: materiały prywatne

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
X