Wiadomości

Garmin Iron Triathlon. Inauguracja cyklu w Żyrardowie

Już w niedzielę zawodnicy powalczą na trzech dystansach w Żyrardowie. Przy tym inauguracyjne zawody Garmin Iron Triathlon niosą ze sobą wyjątkowy przekaz.

Na dwa dni przed zawodami odbyła się konferencja prasowa dotycząca imprezy w Żyrardowie. Uczestniczyli w niej m.in.: Edyta Litwiniuk, Tomasz Szala, czy Prezydent Miasta Żyrardowa – Lucjan Krzysztof Chrzanowski.

Obserwując zmagania triathlonistów na trasie, czujemy się jak zawodnicy. Chciałem wziąć udział w tych zawodach, ale w tym roku nie mogę z różnych względów. Myślę, że zawody w Żyrardowie z jednej strony to rywalizacja sportowa, ale z drugiej promocja naszego miasta. Mamy tutaj dobre warunki, aby organizować takie wydarzenia. Spacerując, jeżdżąc na rowerze, czy jadąc autem, widzę coraz więcej mieszkańców uprawiających bieganie oraz inne formy rekreacji. Na to w dużej mierze wpływ mają zawody Garmin Iron Triathlon Żyrardów – powiedział podczas konferencji prasowej Prezydent Miasta Żyrardowa – Lucjan Krzysztof Chrzanowski.

Warto przypomnieć, że zawody w Żyrardowie pod szyldem Garmin Iron Triathlon odbywają się już trzeci raz. Prezydent Miasta zapewnił, że w kolejnym roku w ich mieście ponownie może zagościć triathlon i po raz kolejny zainaugurować największy cykl zawodów triathlonowych w Polsce.

Realizacja akcji skierowanej do kobiet

Już w trakcie zawodów w Żyrardowie realizowana oraz promowana będzie inicjatywa organizatorów, czy #GITdziewczyna, czyli zachęcenie kobiet do uprawiania i startowania w triathlonie.

Chcielibyśmy pokazać kobietom, że triathlon nie jest czymś przerażającym. Każdy kto trochę oswoi się z pływaniem na wodach otwartych, spokojnie może ukończyć wyścig triathlonowy. Triathlon jest sposobem na życie i widzimy, jak zawodnicy rozpoczynający przygodę z tym sportem traktują to jako pasję oraz sposób na spędzanie wolnego czasu. Dlatego zależało nam na tym, aby kobiety ściągnąć do triathlonu. W tym roku finałem akcji #GITdziewczyna będą zawody w Sycowie, gdzie będziemy organizować kobiece sztafety, a wpisowe z tych sztafet zostanie przekazane na cele charytatywne, Fundację Rak’n roll. Wracamy też do większej ilości atrakcji dla dzieci podczas naszych zawodów – mówił Piotr Matkiewicz z Labosport Polska.  

Na konferencji prasowej obecna była też m.in.: Edyta Litwiniuk, jedna z ambasadorek akcji #GITdziewczyna.

Jestem za tym, żeby jak najwięcej kobiet startowało w triathlonie, bo to przyjazny sport. Mamy mogą biegać, czy spacerować z wózkiem lub jeździć z przyczepką rowerową. Triathlon to sport dla każdej z nas i pretekst do wyjścia z domu oraz zostawienia dzieci z naszym partnerem. Wszystkie akcje promujące udział kobiet w triathlonie są potrzebne – przyznawała Edyta Litwiniuk.

Ważna funkcja trenerska

Obecny był też Tomasz Szala, który w Żyrardowie wystartuje na 1/4IM, ale też jest trenerem podopiecznych Fundacji Rak’n Roll, którzy przygotowują się do startu w triathlonie (Garmin Iron Triathlon Syców). Więcej o tym mówił w rozmowie z TriathlonLife.pl na kilka godzin przed konferencją.

Monika Dąbrowska, z którą się znamy (bo ma męża triathlonistę) zarządza fundacją Rak’n Roll i prowadzi program sportowy – Rolling, który ma aktywizować ludzi z diagnozą onkologiczną. Pewnego razu będąc, u nich na kawce od słowa do słowa zadeklarowałem się, że poprowadzę podopiecznych fundacji. Jest to dla mnie wyzwaniem oraz możliwością pracy z super walecznymi i ambitnymi zawodnikami.

Działania pro społeczne

Podczas niedzielnych zawodów będzie realizowana też ważna akcja społeczna zorganizowana z Miastem Żyrardów.

– Obecna będzie Fundacja Ronalda McDonalda, która przebada kilkadziesiąt dzieci z Żyrardowa pod kątem wczesnego wykrywania nowotworów. Mamy nadzieję, że nic nie zostanie wykryte. To fajna akcja, która przy okazji urozmaici Garmin Iron Triathlon Żyrardów – mówił Piotr Matkiewicz z Labosport Polska. 

Przebieg trasy żyrardowskiej

Podczas inauguracji sezonu 2023 w Żyrardowie pływanie odbędzie się w Zalewie Żyrardowskim, jednym z największych rekreacyjnych zbiorników wodnych w regionie. Start odbędzie w formule rolling start, która gwarantuje komfort, w szczególności osobom, które debiutują w zawodach triathlonowych.

Nowa trasa kolarska będzie sprzyjać biciu rekordów. Została poprowadzona w całości po terenach powiatu żyrardowskiego i charakteryzować się będzie świetniej jakości asfaltem, niewielkimi wzniesieniami i małą ilością zakrętów. Na zakończenie zawodnicy mieli do pokonania pętlę biegową przebiegającą uliczkami w okolicach Zalewu.

Imprezy towarzyszące w Żyrardowie

Imprezą towarzyszącą triathlonowi będą tradycyjnie zawody biegowe dla najmłodszych – Garmin Junior, które od wielu lat cieszą się wyjątkową popularnością podczas zawodów. Zawody dla dzieci odbędą się na trzech dystansach: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-15 lat).

Program zawodów

Sobota, 13.05.2023 r.

16:00-19:00 – godziny otwarcia EXPO


16:00-19:00 wprowadzanie rowerów do strefy zmian i pobieranie pakietów w strefie zmian – wszystkie dystanse. UWAGA! Pobrać pakiet mogą wyłącznie zawodnicy pozostawiający swój sprzęt w strefie zmian!

19:00 – odprawa techniczna online na oficjalnym profilu FB Garmin Iron Triathlon (wszystkie dystanse)

Niedziela, 14.05.2023 r.

06:30-15:30 godziny otwarcia EXPO

06:30-07:00 wprowadzanie rowerów do strefy zmian i pobieranie pakietów w strefie zmian – tylko dystans 1/2 IM. UWAGA! Pobrać pakiet mogą wyłącznie zawodnicy pozostawiający swój sprzęt w strefie zmian!

07:00-07:30 wprowadzanie rowerów do strefy zmian i pobieranie pakietów w strefie zmian – tylko dystans 1/8 IM. UWAGA! Pobrać pakiet mogą wyłącznie zawodnicy pozostawiający swój sprzęt w strefie zmian!

07:30-08:15 wprowadzanie rowerów do strefy zmian i pobieranie pakietów w strefie zmian – tylko dystans 1/4 IM. UWAGA! Pobrać pakiet mogą wyłącznie zawodnicy pozostawiający swój sprzęt w strefie zmian!

08:00-08:50 wydawanie pakietów startowych Garmin Junior w biurze zawodów (wszystkie dystanse)

08:30 start dystans 1/2 IM

09:15 start dystans 1/8 IM

09:20 start Garmin Junior 1-3 lat – bieg na 200 m

09:25 start Garmin Junior 4-5 lat – bieg na 200 m

09:30 start Garmin Junior 6-7 lat – bieg na 200 m

09:35 start Garmin Junior 8-11 lat – bieg na 500 m

09:40 start Garmin Junior 12-15 lat – bieg na 1000 m

11:00 start dystans 1/4 IM

11:30 ceremonia wręczenia nagród dla dystansu 1/8 IM i zawodników Garmin Junior

13:30-15:30 wydawanie rowerów ze strefy zmian (wszystkie dystanse)

15:30 ceremonia wręczenia nagród dla dystansu 1/2 IM i 1/4 IM

15:30 – zamknięcie trasy

Program może ulec zmianie!

Patronat medialny nad wszystkimi zawodami pod szyldem Garmin Iron Triathlon objął portal TriathlonLife.pl.

Przemek Schenk
foto: Urząd Miasta Żyrardów

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X