Rozmowa

Dzięki inspiracji przyjaciela jest w tri i wystartuje na Hawajach

#polskieHAWAJE Wywalczył slota na Hawaje podczas drugiego startu na pełnym dystansie w dotychczasowej przygodzie z triathlonem. Marzeniem Krzysztofa Lekiego jest wygrana w kategorii wiekowej na Hawajach.

Jak ostatnie treningi przed startem na Hawajach?
W pełni zaufałem moim planom treningowym, które do tej pory mnie nie zawiodły. Robię swoje i będę gotowy na 8 października.

Jak wspominasz tegoroczne zawody w Gdyni, gdzie wywalczyłeś slota na mistrzostwa świata Ironman?
Był to mój drugi start na pełnym dystansie. Więc nie mam dużego doświadczenia i porównania z innymi zawodami, ale zdecydowanie było lepiej niż w 2021 roku. Zmieniona trasa rowerowa była bezpieczniejsza, a biegowa była super pod kątem kibicowania. Udało mi się spełnić założenia na ten start, ale do końca nie wierzyłem, że uda mi się zdobyć kwalifikację na Hawaje.

Jakie masz oczekiwania związane ze startem na Hawajach?
Raczej studzę oczekiwania. To są mistrzostwa świata i startujący tam zawodnicy to światowa czołówka w kategoriach. Warunki atmosferyczne są ciężkie i bardzo odmienne od tego, do czego przyzwyczaiła mnie pogoda w Polsce, gdzie przez ostatnie dwa sezony większość moich startów odbyło się w deszczu i temperaturach między 15-20 stopni. Założenia na ten start są takie, żeby zrobić swoje i dobrze się bawić.

Czym jest dla Ciebie start na Hawajach?
Jeszcze półtorej roku temu było to marzenie równie abstrakcyjne jak lot w kosmos i nawet nie zaprzątałem sobie tym głowy. Potem zacząłem myśleć o tym, że kiedyś muszę to zrobić,  ale liczyłem raczej na program legacy lub przejście do innych kategorii wiekowych i spróbowanie za kilka lat. Zdobycie kwalifikacji w drugim sezonie startów na tym dystansie to zdecydowanie spełnienie wszystkich dotychczasowych marzeń związanych z triathlonem.

Czy z powodu debiutu na Hawajach masz jakieś obawy przed zawodami?
Warunki są tam brutalne, ale staram się o tym nie myśleć. Zawsze jest trudno i dlatego to robimy.

Przygotowujesz się pod Hawaje tylko od strony treningowej, czy próbujesz czerpać jak najwięcej informacji o zawodach, trasie, czy panujących tam warunkach?
Oczywiście zapoznałem się z podstawowymi informacjami na temat zawodów, ale raczej staram się nie analizować zbytnio wszystkiego.

Jak oceniasz dotychczasowe starty w tym sezonie?
Zgodnie z planem, mogłoby być trochę cieplej, ale wygrzeję się na Hawajach.

Jak trafiłeś do triathlonu?
Zainspirował mnie mój przyjaciel Tomek Kita, który startuje na dystansie Ironman już ponad 10 lat. Gdyby nie on, prawdopodobnie nigdy nie spróbowałbym triathlonu. Tomek postawił poprzeczkę bardzo wysoko i dzięki temu będę mógł wystartować na najbardziej prestiżowych zawodach na świecie

Jak wyglądały początki w tym sporcie?
Od początku wiedziałem, że głównym celem jest Ironman. Po próbnym starcie na sprincie w następnym sezonie celowałem już w połówkę, a rok później na pełny dystans w Gdyni.

Jak wspominasz debiut w triathlonie?
Ledwo dopłynąłem do brzegu i na rowerze głównie dochodziłem do siebie.

Co na początku sprawiało Ci najwięcej problemów w triathlonie?
Pływanie. Musiałem nauczyć się pływać od podstaw i do teraz jest to moja najsłabsza dyscyplina. Na szczęście trafiłem do sekcji triathlonowej KS Posnania, gdzie pod okiem mojego trenera Piotra Kurka cały czas pracuję nad tym elementem. Przy okazji pozdrawiam Piotra i gratuluję złotego medalu w aquathlonie na mistrzostwach Europy w Bilbao.

Ile czasu w ciągu tygodnia poświęcasz na treningi?
Ok. 16 godzin.

W czym odnajdujesz motywację do dalszych treningów i startów?
Przez ostatni rok była to myśl o możliwości startu na Hawajach. Obecnie motywuje mnie myśl, że za dwa tygodnie będę mógł wreszcie odpocząć. Później będzie trudniej, ale coś wymyślę.

Pod czyim okiem trenujesz?
Trenerzy z IM Inspiration oraz Piotr Kurek, trener sekcji triathlonowej KS Posnania. W obu przypadkach współpraca układa się super. Pełny profesjonalizm.

Jakie masz marzenia związane z triathlonem?
Oczywiście wygrać na Hawajach (śmiech).

Rozmawiał: Przemek Schenk
foto: materiały prywatne

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X