Wiadomości

Dwa starty na poprawę rankingu olimpijskiego. Sprawdź ile punktów mają Polacy

Niedzielny start w Pucharze Świata w Chile ma spore znaczenie dla polskich triathlonistów, którzy marzą o starcie na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, w 2024 roku. Na listach startowych jest pięcioro z nich: Paulina Klimas, Roksana Słupek, Marcin Jr. Stanglewicz, Michał Oliwa i Maciej Bruździak.

Przed polskimi triathlonistami dwa ostatnie starty w tym sezonie, w których mogą wywalczyć punkty do kwalifikacji olimpijskiej Paryż 2024. 

  • Puchar Świata Vine del Mar Chile 13.11 
  • Mistrzostwa Świata Abu Dhabi 24-26. 11

Najlepiej obecnie wygląda sytuacja Pauliny Klimas, która startowała w sześciu imprezach, w których wywalczyła 891.44 pkt. Dzięki temu zajmuje 47 miejsce, które gdyby dzisiaj zakończyły się kwalifikacje, gwarantowałoby jej start w stolicy Francji.

Oczywiście droga do celu jest jeszcze długa i męcząca, a przed zawodnikami i zawodniczkami druga część walki o igrzyska, bo w dwóch sezonach w sumie kwalifikowanych jest 12 najlepszych wyników. 

Mamy trzy warianty punktowania: 

  • po sześć najlepszych wyników z pierwszego okresu, który ruszył w maju tego roku i z drugiego, który przypada na sezon 2023 
  • pięć najlepszych wyników z pierwszego sezonu i siedem z drugiego 
  • siedem z pierwszego i pięć z drugiego. 

Na jakich zawodach można zdobyć punkty do IO?

Można zdobyć punkty kwalifikacyjne do IO w następujących zawodach: ITU World Triathlon Grand Final and 2019 ITU Olympic Test Event; ITU World Triathlon Series Events oraz ITU Triathlon World Cup.

Oprócz tego jeszcze jest uwzględniany ITU Triathlon Continental Championships, ale z pewnymi warunkami. Maksymalnie dwa wyniki uzyskane w ramach tych zawodów będą się liczyć. Jeśli dany zawodnik uzyska trzy wyniki, to pierwszy nie będzie uwzględniany. Tylko zawodnicy z danego kontynentu ITU Triathlon Continental Championships będą zdobywać punkty.

Wartości punktowe

Najlepszy sportowiec może zdobywać punkty w wymienionych zawodach. 1250 pkt. jest przyznawanych za Wielki Finał Światowego Triathlonu ITU (Abu Dhabi) i Olimpijski Test ITU. 1000 punktów jest przydzielonych dla ITU World Triathlon Series. Kolejnym w hierarchii jest ITU Triathlon World Cup. W tych zawodach można zdobyć 500 punktów. Następnie ITU Triathlon Continental Championships oferuje 400 punktów. W przypadku zawodów sprinterskich na dystansie World Triathlon Series lub World Cup wartość będzie wynosić 80 procent wartości standardowych zawodów na dystansie tej samej kategorii. W przypadku zawodów w formacie półfinałowym i finałowym wartość będzie taka sama, jak wartość standardowych zawodów na odległość na tym samym poziomie.

50 najlepszych zawodników zdobywa punkty na wymienionych zawodach. Punkty zostaną zmniejszone o 7,5 procenta na każdej pozycji. Żeby zdobyć punkty, sportowcy muszą ukończyć wyścig w wyznaczonym terminie, który zostanie określony poprzez dodanie pięciu procent do czasu zwycięzcy w przypadku mężczyzn i 8% w przypadku kobiet.

O co teraz walczą Polki? 

Paulina Klimas kwalifikacje rozpoczęła od Pucharu Świata w Meksyku, gdzie wywalczyła 24 miejsce, a to dało jej zaledwie 64 punkty. Późniejszy start w kwalifikacjach związany był z boreliozą, z którą zmagała się od kilku miesięcy. Jeśli w niedzielnym starcie w Chile lub pod koniec listopada w Abu Dhabi wywalczy lepszy wynik, to automatycznie wypchnie ten najsłabszy. Dwa starty wiele mogą zmienić w sytuacji zawodniczki. 

Inaczej wygląda sytuacja Roksany Słupek, która do tej pory zaliczyła cztery starty zaliczające się do kwalifikacji i zajmuje 80 miejsce. Oba jej starty pod koniec listopada będą zaliczane do rankingu olimpijskiego. Oczywiście siedem lepszych startów w przyszłym sezonie może wypchnąć ten najsłabszy z tego. A tym jest 33 miejsce w Hamburgu, gdzie zdobyła 61 punktów. Jest w takim razie o co walczyć. 

Trudna sytuacja Polaków

O ile sytuacja polskich triathlonistek może napawać optymizmem, o tyle trudniej o taki w przypadku naszych triathlonistów. Najwyższe obecnie miejsce zajmuje Marcin Jr. Stanglewicz, który jest 151 i ma 147 punktów, które wywalczył w czterech startach.

Jedenaście pozycji niżej jest Michał Oliwa, który ma jeden kwalifikowany start mniej i 124 punkty.

Maciej Bruździak, który przez kontuzję zaliczył zaledwie dwa starty i ma 49 punktów, a jego miejsce to 190.

Cała trójka jest na listach startowych w Chile i będą mieli okazję poprawić dorobek punktowy. 

mar

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X