Wiadomości

Decyzja World Triathlon w sprawie polityki transpłciowej

Zarząd World Triathlon zatwierdził politykę transpłciową po okresie konsultacji z wieloma podmiotami.

W tych naradach brały udział: Komitet Medyczny, Komitet Sportowców, Komitet Trenerów, Komitet Prawny i Konstytucyjny, Komitet Kobiet oraz Komisja ds. Równości, Dywersji i Włączenia. Do tego dochodzili eksperci w tej dziedzinie oraz społeczności transpłciowej.

Szczegóły decyzji

Polityka, która wejdzie w życie za 30 dni, stanowi:

„Aby rywalizować w kategorii kobiet w zawodach triathlonowych Elite lub Age-Group, sportowiec transpłciowy musi wykazać, że stężenie testosteronu w surowicy sportowca było poniżej 2,5 nmol/L nieprzerwanie przez okres co najmniej 24 miesięcy. Ponadto musi upłynąć co najmniej 48 miesięcy, odkąd transpłciowy sportowiec brał udział jako mężczyzna w jakichkolwiek zawodach sportowych”.

Decyzja zatwierdzona

Polityka transpłciowa została zatwierdzona przez większość Zarządu. Głosami sprzeciwu byli:  wiceprezes Ian Howard i przewodniczący Komisji Sportowej Tamas Toth.

Badaliśmy tę sprawę od ponad roku. Wysłuchaliśmy głosy wszystkich interesariuszy World Triathlon i mogę tylko podziękować wszystkim Komitetom i Komisjom za szczegółową pracę wykonaną przez nie w celu kształtowania tej polityki. Jesteśmy małą Międzynarodową Federacją, ale taką, która zawsze miała w swoim DNA inkluzję i równowagę płci. Polityka, którą właśnie zatwierdziliśmy, pokazuje, że priorytetowo traktujemy zasadę uczciwości, ale wykazujemy otwartość. Jest w pełni zgodny z zaleceniem MKOl i podobny do tego, co inne Międzynarodowe Federacje zrobiły w ostatnich miesiącach. Oczywiście będziemy monitorować sytuację i ewolucję tej polityki i jesteśmy otwarci na przeglądanie i omawianie jej w miarę potrzeb w czasie, ponieważ temat ten wciąż ewoluuje i musimy być elastyczni – powiedział Marisol Casado, Prezydent World Triathlon i MKOl Członek,.

Wśród grup konsultowanych w zeszłym miesiącu przez World Triathlon znajdują się naukowcy zajmujący się sportem, w tym Emma Hilton, Yannis Pitsidalis i Ross Tucker; eksperci uniwersyteccy, w tym dr Roger Pielke Jr, dr Alun Willims i dr Ada Cheung; ekspert MKOl ds. praw człowieka Madeleine Pape; Doradca MKOl Daniel Berezowsky i sportowcy transpłciowi, w tym Joanna Harper, Chris Mosier, Rachel McBride, Verity Smith, Patty Actually, Annie Lieberman i Veronica Ivy.

Opracował: Przemek Schenk
źródło: triathlon.org
foto: triathlon.org

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
X