Wiadomości

CT Malbork 2020. Miłosz Sowiński i Ewa Bugdoł Mistrzami Polski na IM.

Miniony weekend (5-6 września) upłynął pod znakiem zaciętej, sportowej rywalizacji podczas Castle Triathlon Malbork. W ramach XIX edycji tych zawodów odbyły się MP na dystansie długim okraszone rekordem Polski Miłosza Sowińskiego.

Podczas dwóch dni zmagań zawodnicy rywalizowali na czterech dystansach: 1/8 IM, 1/4 IM, 1/2 IM oraz IM. Triathloniści rozpoczynali etapem pływackim w rzece Nogat. Następnie mieli do pokonania szybką trasę kolarską, przebiegającą przez malownicze tereny Żuław Wiślanych. Na koniec pokonywali etap biegowy poprowadzoną przez tereny Muzeum Zamkowego.

Mocna obsada IM

Tradycyjnie w niedzielę o świcie wyścig rozpoczęli zawodnicy startujący w Mistrzostwach Polski na dystansie długim (IM), które już po raz drugi odbyły się w ramach Castle Triathlon Malbork. Były to zdecydowanie zawody bezprecedensowe, które zgromadziły na liście startowej najlepszych, polski zawodników ścigających się na tym dystansie. Nazwiska na liście elektryzowały całe triathlonowe środowisko i były doskonałą prognozą tego, co będzie się działo podczas tych zmagań. W gronie faworytów do zwycięstwa pojawiało się kilka nazwisk, przede wszystkim: Roberta Wilka Wilkowieckiego niedawnego rekordzistę polski na dystansie IM w domowych warunkach. Łukasza Kalaszczyńskiego – broniącego tytułu Mistrza Polski na dystansie długim, srebrnego medalistę z 2019 roku – Marcina Ławickiego, czy Sebastiana Najmowicza – brązowego medalistę MP na dystansie IM z 2016 roku. Na liście startowej znalazły się jeszcze nazwiska kilku zawodników, którzy z pewnością nastawieni byli na walkę o zwycięstwo, jak: Kacper Adam, Krzysztof Augustyniak, czy Miłosz Sowiński. Ten ostatni nie był upatrywany przez wielu ekspertów w roli pretendenta do tytułu Mistrza Polski, jednak niedzielny wyścig pokazał całe piękno i nieprzewidywalność tej dyscypliny.

Przebieg rywalizacji

Pierwszy z wody wyszedł Sebastian Najmowicz, tuż za nim Robert Wilkowiecki i Kacper Adam. Ta trójka wspólnie zmierzała do T1, a dopiero po chwili w strefie zmian pojawili się kolejno Marcin Ławicki i Miłosz Sowiński. Łukasz Kalaszczyński po pływaniu uplasował się na ósmej pozycji i już na starcie zawodów miał blisko pięć minut starty do prowadzącego. Pierwsza pętla trasy kolarskiej zweryfikowała sytuację w czołówce stawki. Na prowadzeniu był już Marcin Ławicki, a zaraz za nim Miłosz Sowiński, którzy bardzo mocno pojechali pierwsze 45 kilometrów. Na trasie strasznie wiało, a zimne podmuchy doprowadziły do tego, że na drugiej pętli wyziębienie dopadło Roberta Wilkowieckiego, który tracił już ponad 10 minut do prowadzącego i postanowił się wycofać. Trudów etapu kolarskiego nie wytrzymał też Kacper Adam, który jechał na czwartej pozycji. Główna walka na tym etapie rozgrywała się między Marcinem Ławickim a Miłoszem Sowińskim, który po trzecim okrążeniu zaczął systematycznie budować przewagę, by mieć już blisko 5 minut zapasu nad Ławickim wybiegając z T2. 

Znakomita dyspozycja Sowińskiego

Znakomicie dysponowany tego dnia Miłosz Sowiński biegł jak natchniony i wiadomo było, że ciężko będzie mu zagrozić. Na drugim miejscu znajdował się Marcin Ławicki, trzeci był Sebastian Najmowicz. Heroiczną walkę z rywalami, ale również z samym sobą stoczył jednak Łukasz Kalaszczyński, który był czwarty po rowerze. Jego niesamowity bieg i odrabianie kolejnych minut sprawiły, że wyprzedził Ławickiego i Najmowicza. Na ostatnim okrążeniu Miłosz Sowiński jeszcze przyspieszył, w pięknym stylu wbiegł na metę zdobywając tytuł Mistrza Polski i ustanawiając rekord Polski na dystansie IM – 08:04:58! Łukasz Kalaszczyński (KM SPORT PRO Team) był drugi (08:11:56), poprawiając swój zeszłoroczny czas o blisko 10 minut! Trzecie miejsce należało do Sebastiana Najmowicza (Najmowicz Triathlon, 08:18:17). Tym samym po niesamowitym widowisko i rywalizacji na najwyższym poziomie cała trójka zawodników zameldowała się na mecie z czasem lepszym niż zeszłoroczny wynik Łukasza Kalaszczyńskiego.

Budgoł najszybszą kobietą

Mistrzynią Polski na dystansie długimi została bezkonkurencyjna tego dnia Ewa Bugdoł (09:47:03), poprawiając wyniki Mistrzyni Polski z 2019 roku – Anny Peterek o blisko 20 minut! Druga na mecie była Aleksandra Krawczyk (10:35:08). Trzecia na podium była Julita Tomaszewska (10:48:31).
Warto również podkreślić niesamowity poziom sportowy, który towarzyszył również zmaganiom age-grouperów na tym dystansie, z których wielu uplasowało się wysoko w klasyfikacji OPEN i zanotowało czasy poniżej dziewięciu godzin!

½ pod dyktando Marcinka

Rozgrywany tego samego dnia dystans 1/2 IM praktycznie od początku przebiegał pod dyktando zeszłorocznego zwycięzcy popularnej „połówki” – Tomasza Marcinka. Po pływaniu tuż za Marcinkiem uplasował się Dawid Goryński. Jednak już po pierwszej pętli kolarskiej prowadził Tomasz Marcinek, który systematycznie powiększał przewagę na etapie biegowym zwyciężając po raz kolejny na Zamku w Malborku z czasem 03:55:00, lepszym o blisko trzy minuty od zeszłorocznego. Drugi na mecie był Jakub Woźniak (04:02:59). Trzecie miejsce wywalczył Andrii Kuzminskyi (04:05:18).

Kolejna wygrana Halskiej

Zmagania wśród Pań na „połówce” w Malborku ponownie wygrała Anna Halska (04:48:33). Druga była Małgorzata Szczęsna (04:50:34). Trzecie miejsce na podium wywalczyła Małgorzata Kącka (04:51:32).
Wyścig sztafet na dystansie IM wygrała ekipa w składzie: Tomasz Kowalski, Radek Pawłowski, Paweł Targoni (08:29:08). Na 1/2 IM wygrała drużyna: Krzysztof Suchorz, Wiktor Suchorz, Marek Grodzki (04:15:18).

Sobotnia walka

W sobotę w Malborku rywalizowali zawodnicy na dystansach: 1/4 IM oraz 1/8 IM. Najlepszy na dystansie 1/4 IM okazał się Igor Siódmiak (01:53:04). Drugi na podium był Robert Czysz (01:56:43). Podium uzupełnił Patryk Gąsior (02:05:27). Najlepszą kobietą na „ćwiartce” była Natalia Rypel z czasem 02:12:35. Podium uzupełniły: Karolina Jahnz (02:19:47) oraz Ola Korulczyk (02:20:53). Rywalizację sztafet wygrała sztafeta w składzie: Wojciech Hermelin, Jakub Natkaniec, Grzegorz Kielin (02:06:29). Na dystansie 1/8 IM wśród Panów triumfował Mateusz Głuszkowski z wynikiem 01:01:20. Wyprzedził Łukasza Kriegera  (01:02:44) oraz Dawida Mielke (01:03:12). Najlepszą kobietą okazała się Małgorzata Wąsik (01:11:32), jako druga linię mety przekroczyła Karolina Zamarripa (01:12:31), a trzecia Angelika Kowalska (01:13:02). Zwyciężyła drużyna w składzie: Mateusz Wróbel, Aleksandra Wróbel i Michał Nagow – 01:12:16.

Znany termin kolejnej edycji

Przyszłoroczne zawody Castle Triathlon Malbork odbędą się w terminie 4-5 września 2021, a triathloniści będą mieli do wyboru cztery dystanse: 1/8 IM, 1/4 IM, 1/2 IM oraz pełny IM! Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcą poczuć niesamowity klimat malborskiej imprezy oraz ścigać się na najszybszej trasie w Polsce. Otwarte zapisy na XX edycję ruszą w poniedziałek 21 września o godz. 12:00.

materiały prasowe

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również
Close
Back to top button