Wiadomości

Ciekawy początek duathlonowego sezonu na Pomorzu

Kwiecień zapowiada się ciekawie. Na Pomorzu odbędą się dwie imprezy w duathlonie, gdzie nie zabraknie czołowych triathlonistów w Polsce.

Już na początku kwietnia zadebiutuje nowa impreza na sportowej mapie Pomorza – Duathlon Pruszcz Gdański. To będzie dobry sprawdzian przed mistrzostwami Polski w duathlonie, które trzy tygodnie później odbędą się w Rumi.

– Mam nadzieję, że 3 kwietnia w Pruszczu Gdańskim możemy spodziewać się dobrej pogody, która będzie sprzyjała rywalizacji. To może decydować o tym, że wyniki mogą być na imponującym poziomie. Trasa biegowa jest płaska i szybka, a rowerowa pozwoli na osiąganie dobrych czasów. To będzie okazja na sprawdzenie formy przed mistrzostwami Polski w Rumi – mówił organizator zawodów Tomasz Galiński w rozmowie z TriathlonLife.pl.

Trasa oraz dystanse rywalizacji

Na początek zawodnicy będą mieli do pokonania pięć kilometrów biegu. Trasa będzie płaska, prowadząca ulicami Pruszcza Gdańskiego.

Po pokonaniu pierwszej części biegowej na uczestników czeka kolejny etap – 20 km jazdy na rowerze – ulicami Pruszcza: Dworcową, Podmiejską, Przemysłową, NSZZ Solidarność do ronda w ciągu drogi nr 226. Nawierzchnia jest asfaltowa, a trasa płaska z jednym podjazdem/zjazdem na ulicy NSZZ Solidarność. Rywalizację zakończy bieg na 2.5 km. To będzie jedna pętla wzdłuż rzeki Raduni. W pobliżu Stadionu Sportowego przy Chopina 34  znajdą się start i meta zawodów.

Organizatorzy przygotowali też ciekawą opcję dla sztafet dwuosobowych. Jeden z zawodników pobiegnie dwa dystanse – 5 i 2.5 kilometrów. Pomiędzy biegami partner ze sztafety pojedzie 20 kilometrów na rowerze. Stworzona zostanie dla dwuosobowych sztafet oddzielna klasyfikacja.

Dla zawodników, którzy będą chcieli sprawdzić jedynie dyspozycję biegową, organizatorzy przygotowali wyzwanie Piątka nad Radunią – czyli pokonanie pięciu kilometrów biegu w ramach imprezy towarzyszącej.

Mocna obsada zawodów

Na liście startowej znajduje się kilkoro mocnych zawodników. Warto wspomnieć o Łukaszu Kalaszczyńskim, który ma za sobą już pierwszy start w sezonie. Wystartował w Dubaju, choć tam nie obyło się bez problemów zdrowotnych (odezwała się po ostatnim treningu biegowym przed zawodami niedoleczona brodawka wirusowa), po których podopieczny Tomka Kowalskiego dochodzi do siebie.

Poza nim na liście widnieje popularny MKON, czyli Marcin Konieczny. Warto przypomnieć, że mistrz świata z Hawajów kategorii wiekowej ma wywalczoną kwalifikację na te legendarne zawody, dzięki dobremu startowi w Barcelonie w sezonie 2021. Dlatego zawody w Pruszczu Gdańskim będą dobrym elementem przygotowań przed ważnymi startami, które czekają Marcina Koniecznego.

Na liście startowej Duathlonu Pruszcz Gdański znajdują się też m.in.: Katarzyna Kaczkowska, Marek Pałysa, czy Tomasz Spaleniak. Jedno jest pewne, 3 kwietnia w Pruszczu Gdańskim na kibiców czekają emocje sportowe.

Mistrzowska walka w Rumi

Lotto Duathlon Energy, czyli Mistrzostwa Polski w duathlonie na dystansie sprinterskim są stałym punktem corocznego kalendarza zawodów. Co sezon do Rumi przyjeżdżają czołowi zawodnicy, aby nie tylko walczyć o medale mistrzostw Polski w poszczególnych kategoriach, ale często tymi zawodami zaczynają sezon startowy.

Warto przypomnieć, że ta impreza została Sportowym Wydarzeniem Roku 2021 w Rumi.

– Bardzo nas cieszy, że nasze zawody otrzymały to prestiżowe wyróżnienie i zostały Sportowym Wydarzeniem Roku 2021. Podziękowania dla miasta Rumia, które od samego początku wspiera nasze zawody i jest z nami na dobre i złe. Nie wolno zapominać również o Samorządzie Województwa Pomorskiego oraz Powiecie Wejherowskim, które także coraz mocniej wspierają organizację tych zawodów – mówił Piotr Netter.

Szósta edycja zawodów zostanie rozegrana 24 kwietnia 2022 roku.

Mimo, że do samej imprezy zostało kilka tygodni, to już na listach startowych nie brakuje mocnych nazwisk. Wystarczy wspomnieć m.in.: Maję Wąsik (juniorka), Martę Łagownik (PRO K), Monikę Jadczak (AG), Katarzynę Kaczkowska (AG), Marcina Koniecznego (AG), Jacka Krawczyka (AG), Magdalenę Lenz (AG), Pawła Ochala (AG), Jana Popławskiego (AG), Sergiusza Sobczyka (AG), Tomasza Spaleniaka (AG), czy Filipa Szymonika (AG). A zapewne do zawodów, tradycyjnie już zapisze się jeszcze przynajmniej kilkoro zawodników i zawodniczek, którzy będą decydować o przebiegu rywalizacji i walce o medale mistrzostw Polski. 

Przemek Schenk
foto: materiały prywatne

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X