Wiadomości

Challenge Gdańsk. Co się wydarzy podczas czerwcowej imprezy

Już w czerwcu odbędzie się druga edycja zawodów w Gdańsku pod szyldem Challenge Family. W zeszłym roku impreza stała na wysokim poziomie, a w tym zapowiada się jeszcze lepiej.

Zeszłoroczna edycja Lotto Challenge Gdańsk otrzymało nagrodę Race of the Year 2021 przyznawaną w ramach CHALLENGEFAMILY Awards. Tym samym gdański triathlon uzyskał najwyższe wyróżnienie spośród 33 imprez odbywających się na czterech kontynentach w 27 krajach w ramach cyklu Challenge Family.

– Takie wyróżnienia tylko motywują nas do ciężkiej pracy. Szykujemy kilka zmian, ale i niespodzianek w edycji 2022, o których będziemy sukcesywnie informować w naszych mediach społecznościowych. Jedno jest pewne. Będziemy chcieli udowodnić, że nagroda Race of the Year 2021 nie została nam przyznana przypadkowo – mówił Adam Greczyło, dyrektor imprezy.

Nowy dystans na zawodach

W zeszłym sezonie zawodnicy mogli rywalizować na połówce oraz sprincie. Teraz organizatorzy mają nową propozycję dla uczestników, czyli dystans olimpijski. Choć to nie jedyna zmiana przygotowana dla triathlonistów.

– Przywracamy w Gdańsku dystans olimpijski, który cieszył się zawsze powodzeniem i wiele osób o niego pytało. Rywalizacja odbędzie się w sobotę. Zmienimy usytuowanie biura zawodów i strefy Expo, tak aby były one bliżej strefy zmian, startu i strefy finiszera. Chcemy, aby strefa finiszera była jeszcze lepsza niż w roku 2021, mamy sporo pomysłów i jesteśmy bliscy uzgodnienia jednej dość dużej nowości w tym zakresie, która chyba nie wydarzyła się nigdzie na świecie w strefie finiszera, ale na szczegóły trzeba jeszcze chwilkę poczekać. W związku z usługami jakie oferujemy w strefie finiszera będzie ona zamknięta, ale każdy zawodnik będzie miał podczas rejestracji możliwość wykupienia wstępu do strefy finiszera dla bliskich – mówił Adam Greczyło, w rozmowie z TriathlonLife.pl.

Współpraca z Pomorskim Hospicjum dla Dzieci

W tym roku Challenge Family nawiązało współpracę z wyjątkową inicjatywą. Każda sztafeta, która wystartuje w zawodach zasili konto Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci, która pomaga dzieciom i ich rodzicom kwotą 112 złotych. Tyle organizatorzy przekażą na konto instytucji. Pomysł ten zaczerpnięty został z Challenge Roth. Tam od lat każdego roku na pełnym dystansie startuje około 700 sztafet, a pakiety dla nich sprzedają się jeszcze szybciej niż pakiety dla zawodników indywidualnych. Firmy wręcz licytują możliwość zgłoszenia większej liczby sztafet.

Do tego jedną z sztafet będzie drużyna Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. W jej składzie wystartują: Marek Hejnowski (pływanie), Paweł Czarnul (jazda na rowerze) oraz Anna Synakiewicz (bieg). Motywacją do startu stał się pacjent hospicjum, Krzyś, który odszedł cztery lata temu.

– To jest dla mnie bardzo ważne. W tym Hospicjum są ludzie, którzy oddają siebie. To jest ciężka praca. Kiedy mam okazję spotykać się z tymi osobami, to pamiętam, że razem znosiliśmy walkę o zdrowie mojego syna. Za każdym razem, jak do nas przyjeżdżali, to było pieczone ciasto i dużo rozmawialiśmy. Wiem, że osoby pracujące w hospicjum przeżywały to z nami. Dlaczego miałbym tego teraz nie oddać? To jest dla mnie wielka radość, że mogę startować z nimi i dla nich. Mam też świadomość obowiązku i trudu, jaki dla nas oddawali – mówił Marek Hejnowski (ojciec Krzysia), w rozmowie z TriathlonLife.pl.

– Sztafeta „For One Hero” to coś więcej niż tylko sportowa inicjatywa. Każdy inaczej mierzy się z życiową tragedią. Warto wspierać wszelkie inicjatywy, które pomagają najbliższym poradzić sobie w tym trudnym czasie. Sport i wysiłek fizyczny na pewno jest jedną z możliwości i szczerze podziwiam Rodziców i Najbliższych, którzy starają się odnaleźć sens życia w nowej rzeczywistości właśnie w ten sposób. Warto tu odwołać się do wywiadu i wypowiedzi Marka Hejnowskiego, który osobiście zmierzył się z tym najtrudniejszym życiowym doświadczeniem, jakim jest odejście własnego dziecka. Z Markiem i Ewą zaprzyjaźniliśmy się już podczas leczenia Krzysia. Naprawdę doceniam ich siłę i niesamowitą mądrość życiową – przyznawała Anna Synakiewicz, w rozmowie z TriathlonLife.pl.

Start z mistrzem olimpijskim

Dodatkową atrakcją, która została przygotowana przez organizatorów, była możliwość startu z mistrzem olimpijskim w chodzie na 50 kilometrów z Tokio, Dawidem Tomalą.

– W czerwcu będę na ostatnim etapie przygotowań do lipcowych mistrzostw świata, które odbędą się w Oregonie w USA. Jest to dla mnie główny start w 2022 roku. Dlatego decyzję, na jakim dystansie wystartuje nasza sztafeta w zawodach Challenge Gdańsk, podejmiemy wspólnie z moim trenerem i zwycięzcami licytacji na około tydzień przed startem – wyjaśniał Dawid Tomala.

Można było licytować (na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy) start na etapie pływackim oraz kolarskim. Bieg pokona Dawid Tomala. Licytacja trwała do 8 lutego 2022 roku. Udział na etapie pływackim został wylicytowany za 2 907,00 zł, a na kolarskim: 3 350,00 zł.

Rywalizacja najmłodszych

Jedną z imprez towarzyszących zawodom triathlonowym Challenge Gdańsk 2022 będzie Trefl Aquathlon Gdańsk, czyli zawody dla dzieci i młodzieży w wieku 7 – 17 lat. Odbędą się w piątkowe popołudnie, 17 czerwca.

– Gdański triathlon zawsze kojarzony był jako impreza rodzinna – mówił Adam Greczyło, dyrektor zawodów.  – W ubiegłym roku pandemia pokrzyżowała plany organizacji wydarzenia towarzyszącego dla dzieci i młodzieży, ale w tym roku się uda! Bardzo się cieszę, że podczas zawodów w Gdańsku zorganizujemy aquathlon.

Piątkowe popołudnie należeć będzie do młodzieży, która będzie miała okazję do rywalizacji na czterech dystansach dostosowanych do wieku uczestników, w pięciu kategoriach wiekowych:

7-8 lat: pływanie 50 m, bieg 100 m

9-10 lat: pływanie 100 m, bieg 500 m

11-12 lat: pływanie 200 m, bieg 1000 m

13-14 lat: pływanie 400 m, bieg 2000 m

15-17 lat: pływanie 400 m, bieg 2000 m

Etap pływacki zostanie rozegrany na plaży w Gdańsku – Brzeźnie, po prawej stronie mola. Etap biegowy poprowadzony zostanie po ścieżce rowerowej w kierunku Sopotu. Meta oczywiście znajdzie na molo w Gdańsku – Brzeźnie.

Specjalne treningi dla uczestników Challenge Gdańsk

Od początku czerwca ruszą treningi AquaSpeed Open Water dla dorosłych i dzieci. Zajęcia przygotowujące młodzież do startu w aquathlonie, a dorosłych do startu w zawodach LOTTO CHALLENGEGDANSK. Treningi pływackie dla młodzieży w Gdańsku Brzeźnie poprowadzą trenerzy TRI Talent Team Gdańsk (klub triathlonowy dla dzieci i młodzieży).

Planowane terminy zajęć pływackich na plaży w Gdańsku Brzeźnie to 2, 9, 14 i 16 czerwca. Szczegółowe informacje pojawią się niebawem w kanałach społecznościowych LOTTO CHALLENGEGDANSK oraz na stronie internetowej www.Challenge-Poland.com.

Klub Tri Talent Team umożliwi również uczestnictwo w treningach pływackich na basenie oraz treningach biegowych, organizowanych przez klub. Liczba miejsc będzie ograniczona. Szczegóły prosimy śledzić na profilu Facebook klubu –  https://www.facebook.com/TriTalentTeam

Zgłoszenia na zawody TREFL Aquathlon Gdańsk ruszyły w piątek, 6 maja o godzinie 12 na platformie www.TimeRecords.pl W zawodach TREFL Aquathlon Gdańsk obowiązuje limit 250 zawodników, zgłoszenia potrwają do 5 czerwca 2022 do godziny 23:59.

Zapisy TUTAJ

Impreza pod patronatem TriathlonLife.pl

Harmonogram zawodów

Piątek – 17 czerwca 2022

Godziny

Aktywność

Miejsce

12:00 – 20:00

Biuro zawodów – wydawanie pakietów dla zawodników wszystkich dystansów

 

12:00 – 14:30

Biuro zawodów – wydawanie pakietów dla zawodników TREFL Aquathlon Gdańsk

 

12:00 – 20:00

Strefa Expo

 

12:00 – 20:30

Wprowadzenie rowerów (dystans SPRINT i dystans OLIMPIJSKI)

Strefa T1

15:00 – 17:00

TREFL Aquathlon Gdańsk zawody dla dzieci w wieku 7 – 17 lat (szczegółowe godziny startów zostaną podane do 12 czerwca 2022)

Plaża Gdańsk Brzeźno

17:15

Ceremonia dekoracji TREFL Aquathlon Gdańsk

Molo Gdańsk Brzeźno

18:00

Odprawa techniczna dla zawodników dystansu SPRINT i OLIMPIJSKIEGO

 

Sobota – 18 czerwca 2022

Godziny

Aktywność

Miejsce

6:00 – 7:30

Dostęp zawodników dystansu SPRINT i OLIMPIJSKIEGO do strefy zmian (możliwość wprowadzenia rowerów)

 

8:00 – 19:30

Biuro zawodów (wydawanie pakietów dla dystansu średniego)

 

8:00 – 20:00

Strefa Expo

 

8:00

START – dystans Sprint (750 m – 20 km – 5 km)

Plaża Gdańsk Brzeźno

10:00

START – dystans Olimpijski (1,5 km – 40 km – 10 km)

Plaża Gdańsk Brzeźno

13:00 – 14:00

Odbiór rowerów ze strefy zmian (dystans SPRINT)

Strefa T2

14:00

Dekoracja zawodników dystansu SPRINT i OLIMPIJSKIEGO

Scena na plaży

14:30 – 16:00

Zawody charytatywne

Molo Brzeźno

15:30 – 20:30

Wprowadzanie rowerów do strefy zmian (wyłącznie dystans Średni)

Strefa Zmian T1

17:00

Odprawa techniczna dla zawodników dystansu średniego (język polski)

 

18:00

Odprawa techniczna dla zawodników dystansu średniego (język angielski)

 

Niedziela – 19 czerwca 2022

Godzina

Aktywność

Miejsce

6:00 – 7:30

Dostęp zawodników do strefy zmian (brak możliwości wstawiania rowerów)

 

8:00 – 14:00

Strefa Expo

 

8:00

START – dystans Średni – PRO M

Plaża Gdańsk Brzeźno

8:02

START – dystans Średni – PRO K

Plaża Gdańsk Brzeźno

8:12

START – dystans Średni Age Group – rolling start

Plaża Gdańsk Brzeźno

14:00 – 17:00

Odbiór rowerów ze strefy zmian

Strefa zmian T2

16:30

Limit czasu dla dystansu Średniego

 

16:15

Dekoracja zawodników dystansu średniego

Scena na plaży

17:00

Rozstrzygnięcie konkursu SLOT do ROTH 2023

Scena na plaży

Przemek Schenk
foto: materiały prasowe, Challenge Gdańsk, materiały prywatne

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
X