Cenne doświadczenie polskich juniorów we Francji

W miniony weekend juniorzy zmagali się w mistrzostwach Europy Youth we francuskim La Baule. W półfinałach walczyło sześcioro reprezentantów Polski.

Do Francji udali się Zofia Rosin, Joanna Pietruszyńska, Karolina Szalast, Karol Armuła, Kuba Gajda i Stanisław Ptaszyński, którzy do tego startu przygotowywali się  na m.in.: zgrupowaniu w Rijece, skąd bezpośrednio pojechali do La Baule.

Cała szóstka wzięła udział najpierw  w wyścigach półfinałowych. Zawodnicy mieli do pokonania 300 m pływania / 8 km jazdy na rowerze / 2 km biegu.

Wszystkie Polki w finale B

W pierwszym półfinale wzięła udział Zofia Rosin. Wbiegła na metę, z czasem 29:10. To dało Polce 20 miejsce i nie wywalczyła przepustki do głównego finału.

W kolejnym wyścigu półfinałowym ścigała się Joanna Pietruszyńska. Pokonanie trasy zajęło jej 28:03. Tym samym wbiegła na 14 pozycji. Podobnie jak Rosin, dołączyła do obsady finału B.

W ostatnim półfinale juniorek wzięła udział trzecia z Polek, Karolina Szalast. Wbiegając na metę, z wynikiem 28:22, zajęła 16 pozycję i razem z pozostałymi koleżankami z reprezentacji wystartowała w finale B.

Gajda w głównym finale

Jedynym Polakiem, który zameldował się w finale A, był Kuba Gajda. Startował w drugim półfinale, w którym zajął piąte miejsce. Wbiegł na metę, z czasem 23:08.

W pierwszym półfinale startował Karol Armuła, który pokonując trasę z wynikiem 24:32, uplasował się na 22 miejscu i zameldował się w finale B.

W ostatnim wyścigu półfinałowym rywalizował Stanisław Ptaszyński. Z wynikiem 24:26 zajął 20 miejsce.

Pietruszyńska najszybsza z Polek

W finale B najlepiej z Polek zaprezentowała się Joanna Pietruszyńska, która skończyła wyścig na 12 miejscu. Pokonanie trasy zajęło jej 26:16.

Start we Francji uświadomił mi, na jak wysokim poziomie są zawodniczki z innych krajów. Cieszę się, że mogłam z nimi rywalizować. Wyniki jak na jeden z moich pierwszych startów zagranicznych nie były złe. Za to pokazują, co jest jeszcze do poprawy. Razem z trenerką będziemy nad tym pracować w przyszłym sezonie. Przed startem w Mistrzostwach Europy miałam okazję uczestniczyć w obozie przygotowawczym w Rijece, który mi bardzo dużo dał. Dziękuję za to trenerom kadry narodowej i pozostałym zawodnikom, z którymi miałam okazję tam trenować – powiedziała Joanna Pietruszyńska, dla TriathlonLife.pl.

Karolina Szalast wbiegła na metę, z wynikiem 26:24. To dawało jej 16 miejsce. Dzieliła się wrażeniami z obu startów, z TriathlonLife.pl.

Mistrzostwa Europy Youth to zdecydowanie moje najpoważniejsze zawody, na jakich byłam. Przede mną jeszcze dużo pracy i błędów do poprawy, ale mimo wszystko cieszę się z ostatecznego wyniku. W startach indywidualnych ostatecznie zajęłam 16 w finale B – podsumowała Karolina Szalast, dla TriathlonLife.pl.

Zofia Rosin zjawiła się na mecie na 28 miejscu, pokonując trasę, z 28:19.

Start Gajdy w finale A

Kuba Gajda był jedynym Polakiem w głównym wyścigu finałowym. Pokonanie trasy zajęło mu 22:40. To dało mu 18 miejsce.

pływanie: 4:28 / T1: 00:49 / rower: 10:18 / T2: 00:31 / bieg: 6:34 / finisz: 22:40

Polacy w finale B

W finale B Karol Armuła zameldował się w TOP10. Czas 23:16 pozwolił mu skończyć wyścig na dziewiątym miejscu.

Drugi z Polaków, Stanisław Ptaszyński nie przystąpił do wyścigu (DNS).