Wiadomości

Bracia Brownlee z tytułem doktora

Alistair i Jonny Brownlee zostali uhonorowani przez Uniwersytet Leeds Beckett.

– Alistair i Jonny są światowej klasy sportowcami, którzy podnieśli triathlon na nowy, wysoki poziom – powiedział podczas uroczystości Peter Mackreth, dziekan Carnegie School of Sport w Leeds Beckett. – Są od dawna związani z Uniwersytetem Leeds Beckett, współpracując z naszymi trenerami i naukowcami, którzy są liderami w swoich dziedzinach na arenie międzynarodowej. Cieszymy się, że udało im się dziś dołączyć do nas, aby odebrać tytuł honorowego doktora nauk ścisłych i sportu za niesamowite osiągnięcia.

Brownlee najbardziej utytułowani

Alistair i Jonny Brownlee to najbardziej utytułowani brytyjscy triathloniści. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku przy głośnym dopingu rodaków zdobyli dwa medale. Alistair wywalczył złoto, a Jonny brąz. Pierwszy z braci obronił tytuł mistrza olimpijskiego cztery lata później w Rio. Ma na swoim koncie także dwa tytułu mistrza świata. Obaj zdobywali medali imprez rangi mistrzowskiej jako juniorzy, ale w seniorach już lepszy okazał się starszy z braci. Jack Maitland, były trener Brownlee pytany przez TriathlonLife.pl co sprawia, że Alistair odnosi większe sukcesy powiedział:

– Trzeba pamiętać, że Jonathan też był na najwyższym poziomie i zawsze był tuż za swoim bratem. Alistair jest starszy od brata i myślę, że to jest jeden z elementów, który sprawia, że odnosi większe sukcesy. Drugi, to lepsze warunki fizyczne. Jest między innymi wyższy – powiedział TriathlonLife.pl  

Wyjątkowe osiągnięcia sportowe

Uniwersytetu Leeds Beckett od 1982 roku tytułem honorowego doktora wyróżnia osoby, które mają znaczny wkład w życie publiczne lub wyjątkowe osiągnięcia sportowe. Podczas uroczystości, która obyła się na terenie uczelni Alistair powiedział:

– Bycie tutaj jest wyjątkowe i oboje czujemy się bardzo szczęśliwi, że od tak dawna możemy współpracować z uniwersytetem i jego personelem. Pierwszy raz pojawiłem się na tutejszych obiektach gdy miałem 14 lat. Wystartowałem w szkolnych zawodach biegowych. Wtedy też poznałem Malcolma Browna (byłego dyrektora ds. Sportu w Leeds Beckett), z którym rozpocząłem wieloletnią współpracę. Te relacje wywarły ogromny wpływ na moją karierę – mówił Alistair Brownlee. – Pamiętam, że wtedy trenowało nas czworo. Teraz są setki studentów. Niesamowite było dla mnie obserwowanie postępów triathlonu w mieście.

Przeczytaj także – Frodeno o Brownlee: On zawsze był dupkiem


Warto podkreślić, że od czasu ich pierwszego olimpijskiego sukcesu bracia  nadal mieszkają w Leeds, gdzie trenuje ich Ian Mitchell, który pracuje w Leeds Beckett’s Sport & Active Lifestyles. Brytyjscy triathloniści regularnie trenują w Leeds Triathlon Centre, którego głównymi partnerami jest  Leeds Beckett.

– Centrum triathlonowe w Leeds jest bardzo ważne dla przyszłego rozwoju triathlonistów w Leeds – powiedział na uroczystości młodszy z braci. – To świetne miejsce do trenowania ze świetnymi trenerami. To tutaj jest wielu utalentowanych młodych ludzi, którzy w przyszłości będą rywalizować na najwyższym poziomie. Brytyjskim program, który jest realizowany w Leeds jest naprawdę niesamowity.

Opracował Dawid Majakowski, Kajetan Dybuk
Foto Uniwersytetem Leeds Beckett


Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close