Wiadomości

Bracia Brownlee z tytułem doktora

Alistair i Jonny Brownlee zostali uhonorowani przez Uniwersytet Leeds Beckett.

– Alistair i Jonny są światowej klasy sportowcami, którzy podnieśli triathlon na nowy, wysoki poziom – powiedział podczas uroczystości Peter Mackreth, dziekan Carnegie School of Sport w Leeds Beckett. – Są od dawna związani z Uniwersytetem Leeds Beckett, współpracując z naszymi trenerami i naukowcami, którzy są liderami w swoich dziedzinach na arenie międzynarodowej. Cieszymy się, że udało im się dziś dołączyć do nas, aby odebrać tytuł honorowego doktora nauk ścisłych i sportu za niesamowite osiągnięcia.

Brownlee najbardziej utytułowani

Alistair i Jonny Brownlee to najbardziej utytułowani brytyjscy triathloniści. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku przy głośnym dopingu rodaków zdobyli dwa medale. Alistair wywalczył złoto, a Jonny brąz. Pierwszy z braci obronił tytuł mistrza olimpijskiego cztery lata później w Rio. Ma na swoim koncie także dwa tytułu mistrza świata. Obaj zdobywali medali imprez rangi mistrzowskiej jako juniorzy, ale w seniorach już lepszy okazał się starszy z braci. Jack Maitland, były trener Brownlee pytany przez TriathlonLife.pl co sprawia, że Alistair odnosi większe sukcesy powiedział:

– Trzeba pamiętać, że Jonathan też był na najwyższym poziomie i zawsze był tuż za swoim bratem. Alistair jest starszy od brata i myślę, że to jest jeden z elementów, który sprawia, że odnosi większe sukcesy. Drugi, to lepsze warunki fizyczne. Jest między innymi wyższy – powiedział TriathlonLife.pl  

Wyjątkowe osiągnięcia sportowe

Uniwersytetu Leeds Beckett od 1982 roku tytułem honorowego doktora wyróżnia osoby, które mają znaczny wkład w życie publiczne lub wyjątkowe osiągnięcia sportowe. Podczas uroczystości, która obyła się na terenie uczelni Alistair powiedział:

– Bycie tutaj jest wyjątkowe i oboje czujemy się bardzo szczęśliwi, że od tak dawna możemy współpracować z uniwersytetem i jego personelem. Pierwszy raz pojawiłem się na tutejszych obiektach gdy miałem 14 lat. Wystartowałem w szkolnych zawodach biegowych. Wtedy też poznałem Malcolma Browna (byłego dyrektora ds. Sportu w Leeds Beckett), z którym rozpocząłem wieloletnią współpracę. Te relacje wywarły ogromny wpływ na moją karierę – mówił Alistair Brownlee. – Pamiętam, że wtedy trenowało nas czworo. Teraz są setki studentów. Niesamowite było dla mnie obserwowanie postępów triathlonu w mieście.

Przeczytaj także – Frodeno o Brownlee: On zawsze był dupkiem


Warto podkreślić, że od czasu ich pierwszego olimpijskiego sukcesu bracia  nadal mieszkają w Leeds, gdzie trenuje ich Ian Mitchell, który pracuje w Leeds Beckett’s Sport & Active Lifestyles. Brytyjscy triathloniści regularnie trenują w Leeds Triathlon Centre, którego głównymi partnerami jest  Leeds Beckett.

– Centrum triathlonowe w Leeds jest bardzo ważne dla przyszłego rozwoju triathlonistów w Leeds – powiedział na uroczystości młodszy z braci. – To świetne miejsce do trenowania ze świetnymi trenerami. To tutaj jest wielu utalentowanych młodych ludzi, którzy w przyszłości będą rywalizować na najwyższym poziomie. Brytyjskim program, który jest realizowany w Leeds jest naprawdę niesamowity.

Opracował Dawid Majakowski, Kajetan Dybuk
Foto Uniwersytetem Leeds Beckett


Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X