Poradnik

Bieżnia mechaniczna. Wady i zalety

Dla jednych kaprys, dla innych świetne rozwiązanie. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy zakupie i podczas treningu.

Jeszcze niedawno bieżnie mechaniczne (czy inaczej zwane bieżnie elektryczne) nie miały wielu zwolenników. Jednak to się zmienia. Nie ma co się dziwić, bo bieganie ‘po taśmie’ ma wiele zalet i jest doskonałym narzędziem treningowym (analogicznie jak [trenażer] w treningu kolarskim). W tym wpisie przedstawiamy zalety i wady bieżni mechanicznej oraz podpowiemy na co zwrócić uwagę przy zakupie i podczas treningu.

Zalety bieżni mechanicznej

  • jakość i precyzja treningu, dzięki możliwości dokładnego sterowania prędkością i nachyleniem bieżni,
  • wszechstronność – możliwość wykonania praktycznie każdego rodzaju treningu,
  • trening niezależny od warunków na zewnątrz,
  • mniejsze obciążenia dla stawów, mięśni, kości,
  • doskonały sposób na poprawę techniki biegu,
  • sposób na poprawę „pacingu” (tempa) 

Wady bieżni mechanicznej

  • utrudnione chłodzenie – ciało będzie się bardziej przegrzewać wskutek braku powiewu powietrza,
  • monotonia, brak ingerencji z naturą,
  • treningi mogą być bardziej wymagające, zwłaszcza na początku (bieg po ruchomym podłożu; poza tym bieżnia będzie pracować na ustawionej prędkości bez względu na nasz wysiłek, co wymusza utrzymanie tempa niezależnie od zmęczenia),
  • stosunkowo duży koszt – może być to jedna z większych inwestycji w budżecie triathlonisty (tym bardziej biegacza).

Wybór i użytkowanie bieżni

Należy dobrze przemyśleć wybór bieżni. Nie wszystkie pozycje na rynku będą spełniały oczekiwania zwłaszcza bardziej zaawansowanych biegaczy. Głównym decydującym parametrem będzie moc silnika. Od niej zależy prędkość jaką będziemy mogli uzyskiwać na bieżni. Jej maksymalna wartość powinna być wyższa od naszego szczytowego tempa, które zamierzamy osiągać. Przy dłuższej pracy sprzętu blisko jej maksymalnych obrotów bezpiecznik w instalacji będzie wyłączał zasilanie bez naszej woli.

Kolejną ważną cechą jest konstrukcja zewnętrzna bieżni. Im więcej przestrzeni dla biegacza i im taśma jest szersza, tym bardziej komfortowo będzie się biegło. Na tańszych konstrukcjach biega się wyraźnie mniej pewnie. Trzeba bardziej uważać na każdy krok, jest mniej przestrzeni przy bardziej dynamicznym biegu, co jest bardzo ważne na wysokich prędkościach. Pod tym kątem warto zwrócić również uwagę na sterowanie bieżnią. Często zmienia się parametry ustawienia bieżni (prędkość, nachylenie) w trakcie biegu. W niektórych bieżniach jest to możliwe tylko na głównym panelu sterowania, a inne mają dodatkowe przyciski, gałki na bocznych poręczach, co jest wygodniejsze.

Lucy Charles-Barclay dużą część treningów wykonuje właśnie na bieżni. Tak było nawet przed koronawirusem

Przy zakupie sprzętu używanego, trzeba się zorientować jak był eksploatowany. Bieżnie posiadają elementy ścierne, co wymaga ich smarowania, czasami okresowej wymiany. Dodatkiem będą obecnie powszechne różnego rodzaju aplikacje treningowe. Jeśli mamy zamiar z nich korzystać, trzeba również sprawdzić kompatybilność bieżni z urządzeniami zewnętrznymi.

Krótko podsumowując kwestie wyboru bieżni – trzeba przeznaczyć tym większą kwotę na zakup, im wyższy poziom sportowy (wyższe prędkości) użytkującego biegacza. Taki sprzęt to raczej inwestycja na lata. Ale będzie się ona zwracać, ze względu na klimat oraz możliwość poprawy jakości treningu. Dlatego nie warto zbytnio ograniczać budżetu na ten zakup.

Trening na bieżni mechanicznej

Bieżnia mechaniczna jest analogią trenażera przy jeździe na rowerze. Jest to specyficzny wysiłek, różniący się od tego na zewnątrz. Jednak przy odpowiednim wykorzystaniu można dzięki tym narzędziom trenować bardzo efektywnie, co bardzo korzystnie przekłada się na bieganie i jazdę na rowerze na zewnątrz. Poniższe porady pomogą to osiągnąć.

Czytaj także: W Wielką Sobotę Jan Frodeno planuje zrobić Ironmana pod dachem. Bieżnia będzie niezbędna

  • Parametry treningu (prędkość, nachylenie). Każda bieżnia ma własną charakterystykę pracy. Różna jest dokładność podawanej prędkości. Różne są również poziomy amortyzacji taśmy. Dlatego nie można przyjmować, że prędkość z bieżni jest dokładnym odzwierciedleniem biegu na zewnątrz przy tym samym wysiłku. Najlepiej określać intensywność poprzez tętno, zamiast przez prędkość. Z praktyki wynika, że przy zerowym nachyleniu bieżni tempo jest o ok.10”/km zawyżone w porównaniu z biegiem na zewnątrz tym samym wysiłkiem. Aby to wyrównać trzeba biegać szybciej na taśmie albo można ustawić nachylenie na 0.5-1 stopnia. Z tym, że zawsze będzie to mniej albo bardziej szacunkowe.
  • Przygotowanie do treningu po taśmie. Do biegania na bieżni trzeba się przyzwyczaić. Podłoże, po którym stąpamy jest ruchome i aby się utrzymać, trzeba być w nieustannym ruchu. To może być trudne dla początkujących biegaczy. Takim osobom proponowałbym na początek okres stopniowego wdrażania. Zacząć należy od krótkich sesji na niskim tempie. Ze zwróceniem uwagi na lądowanie stopy. Bieganie z pięty może prowadzić do niekorzystnych przeciążeń czy kontuzji. Osoby, które tak biegają, powinny stopniowo dążyć do biegania ze śródstopia. Przy tym warto zadbać o wzmocnienie mięśni core, pośladków poprzez ćwiczenia uzupełniające. Każdy, niezależnie od poziomu, kto nie ma doświadczenia z bieżnią mechaniczną, powinien też stopniowo oswajać się z bieganiem na wysokich prędkościach. Potrzeba czasu, aby nabrać pewności przy osiąganiu prędkości powyżej 17-18km/h. Nie ma co się zrażać obawami przy pierwszych próbach, to minie wraz z praktyką.
  • Poprawa techniki. Charakterystykę biegania po taśmie możemy wykorzystać do poprawy biomechaniki. W łatwy sposób poprawia się przede wszystkim rytm biegu. Nieustanny, jednostajny ruch taśmy będzie to wymuszał. A przy wzroście prędkości, możemy wyraźnie odczuć, jak mocniejsze wybicie (zwłaszcza ze śródstopia) pomaga łatwiej osiągać wyższą prędkość. Natomiast ustawione obok bieżni lustro będzie świetnym sposobem na poprawę sylwetki (trzeba pamiętać o całym ciele, wyprostowanej postawie, nie jedynie o pracy nóg). Na bieżni mamy doskonałe warunki do kontroli techniki.
  • Trening na bieżni, to trening pod dachem. Wentylacja jest utrudniona, brakuje powiewu powietrza. Odprowadzanie ciepła jest przez to znacznie mniejsze, a to prowadzi do większej utraty elektrolitów wraz z płynami. Dlatego nawadnianie pełni jeszcze ważniejszą rolę przy trenowaniu na bieżni. Przy tym warto również korzystać z solidnego wentylatora, który będzie bardzo pomagał naszemu ciału odprowadzać ciepło podczas treningu.
  • Konserwacja. O bieżnie trzeba dbać jak o każde inne urządzenie, aby nam jak najlepiej i najdłużej służyła. Warto sprawdzić w instrukcji jakie elementy co jaki czas wymagają konserwacji lub wymiany.
  • Monotonia. Ten problem w treningu na bieżni jest jedynie na własne życzenie. Mamy tak szerokie możliwości w doborze ustawień, że każdy trening można urozmaicić. W razie problemów z monotonią czy ogólnie treningiem na bieżni chętnie pomożemy, zapraszamy do kontaktu.

Tomasz Spaleniak

O Autorze: Triathlon zaczął trenować w 2009 roku. Zdobywał doświadczenie trenując z pełnym zaangażowaniem. Często z czołowymi polskimi zawodnikami i pod okiem wybitnych trenerów. Specjalizuje się na dystansie 1/2IM (4h01’39”). Ukończył zawody Ironman (8h52’48”) oraz 3 biegie maratońskie (2h32’50”). Od kilku lat pomaga innym jako osobisty trener. Każdy z podopiecznych sukcesywnie robi postępy czerpiąc pasje ze sportu. Sam wciąż rozwija się jako zawodnik i trener. Doświadczenie i wiedzę, zdobytą niekiedy na własnych błędach, poszerzył o kurs trenerski Trisutto. Nauka od najbardziej utytułowanych trenerów w triathlonie była bardzo cenna. Szkolenie nie tylko pogłębiło jego kompetencje jako coacha, ale również było dodatkową inspiracją do dalszego rozwoju i pracy z zawodnikiem. Ukończył kurs instruktora triathlonu oraz dietetyki sportowej.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X