Poradnik

Bądź macho, badaj jajka

– Kampania społeczno-edukacyjna na rzecz profilaktyki raka jądra „Odważni Wygrywają” zainicjowana i realizowana przez Fundację „Gdyński Most Nadziei” to unikatowy w skali Polski autorski projekt realizowany od 2009 roku – zdradza nam Małgorzata Marmajewska z Fundacji Gdyński Most Nadziei. –  Kampania, inspirowana prawdziwą historią, Kuby, młodego gdynianina, u którego zdiagnozowano chorobę nowotworową, stała się punktem wyjścia do budowania działań w obszarze profilaktyki raka jądra.

Celem kampanii jest budowanie świadomości istnienia nowotworu, przełamywanie tabu, nauka samobadania u mężczyzn, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na profilaktykę, która potrafi uratować życie. Niezmiennie, od początku działania projektu, aktywność Fundacji  prowadzona jest we współpracy z Miastem Gdynia. Jednym z rozpoznawalnych znaków kampanii były wąsy. W Gdyni z wąsami jeździły między innymi trolejbusy czy kolejki Szybkiej Kolei Miejskiej.

– Dwa lub trzy lata temu jako pracownicy Gdyńskiego Centrum Sportu włączyliśmy się do akcji i w listopadzie zapuściliśmy wąsy – mówi Marek Łucyk, dyrektor GCS, człowiek, który sprowadził do Gdyni Ironmana. – Tak się złożyło, że akurat w tym miesiącu cztery lub pięć razy wyjechałem w delegację do Warszawy. I wiele osób pytało mnie o co chodzi z tymi wąsami. To była świetna okazja, aby opowiedzieć o akcji i o tym, że warto badać jajka.

– Wąsy były elementem kampanii w przeszłości, ale widać, że utrwaliły się w pamięci wielu osób – dodaje Marmajewska. – Obecnie prowadzimy wiele innych działań, które mają zwrócić uwagę na problem, który jest pomijany społecznie, wstydliwy, marginalizowany.

Ale po co badać jajka? – ktoś zapyta. Tak jak panie regularnie badają sobie piersi, panowie powinni badać jądra. Panowie w każdym wieku. I nie ma się czego wstydzić – dzięki temu możesz wcześniej wykryć wszelkie zmiany i podjąć skuteczne leczenie. Sprawdź, jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie jąder i dlaczego jest ono takie ważne.

Na samobadanie jader wystarczy poświęcić raz w miesiącu około 3 minut. Samo badanie najlepiej wykonać pod prysznicem lub w ciepłej kąpieli. Skóra worka mosznowego jest wtedy miękka i rozluźniona, łatwiej więc wyczuć wszelkie nieprawidłowości. Każde jądro badaj osobno.

Jak wykonać samobadanie jąder?

  • Najpierw przetaczaj jądro delikatnie między kciukiem a palcem wskazującym, sprawdzając, czy wyczuwasz pod skórą jakiegokolwiek zgrubienia, grudki. Zwracaj uwagę, czy od poprzedniego badania jądra nie zmieniły wyglądu, np. czy któreś się nie powiększyło, czy skóra nie jest napięta albo jej powierzchnia chropowata.
  • Uciśnij delikatnie palcami jądro zdrowe jest miękkie i gładkie. Twarde i chropowate wymaga konsultacji lekarza.
  • Nie wpadaj w panikę, jeżeli na tylnej ścianie wyczujesz małe, twarde zgrubienie połączone z jądrem to najądrza i nasieniowód. Tak po prostu jesteś zbudowany.

Warto sobie uświadomić, że co roku w Polsce wykrywa się około 700 przypadków raka jąder. Schorzenie to dotyczy głównie mężczyzn do 40 roku życia. Choroba wcześnie wykryta jest niemal w stu procentach uleczalna i dlatego nie należy zwlekać. Bo, po co ryzykować życiem. Jedyny skuteczny sposób leczenia to usunięcie jądra i jeśli trzeba okolicznych węzłów chłonnych. Jeżeli jest taka konieczność, leczenie uzupełnia się chemioterapią lub (rzadziej) radioterapią.Usunięcie jednego jądra nie wpływa na życie seksualne, a nawet płodność mężczyzny. Drugie jądro potrafi wyprodukować wystarczającą do zapłodnienia ilość nasienia. Mężczyzna po operacji może też prowadzić normalne życie seksualne. Jedynym efektem zabiegu jest widoczny brak jądra, ale można go zastąpić protezą.

– Niektórzy lubią pozować, nawet przed samym sobą, na macho, który jest silny, wysportowany i nigdy nie choruje. Pamiętajmy jednak, że to szybko może się zmienić. W codziennej praktyce lekarskiej regularnie spotykam pacjentów, którzy zgłaszają się do nas z chorobami, których nigdy się nie spodziewali. Prawdziwy macho potrafi jednak takie choroby szybko wykryć i zgłosić się do lekarza, by zażegnać problem. To żaden wstyd, a wręcz powód do dumy – zachęca dr n. med. Igor Michajłowski z Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

Tak więc Panowie badamy jajka, nie tylko w listopadzie i nie tylko dla siebie…

…aby nie było za późno 🙂

Marcin Dybuk

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X