Aktualizacja wyników MP 2022. Ewa Urbańska mistrzynią Polski na IM
W związku z dyskwalifikacją Magdaleny Ciołczyk za stosowanie niedozwolonego dopingu – meldonium PZTri zaktualizowało wyniki mistrzostw Polski 2022 Ironman.
W wyniku tego mistrzynią Polski na długim dystansie w zeszłym sezonie została Ewa Urbańska. Podium uzupełniły Joanna Markucka oraz Agata Knofel-Laszczyńska.
– Miałam bardzo mieszane odczucia od momentu, gdy dowiedziałam o tym, że toczy się rozprawa dopingowa: niedowierzanie, że osoba, którą znałam i której gratulowałam, była nieuczciwa. Czuję smutek, że ostateczne rozstrzygnięcie ma miejsce w taki sposób, a nie na samych zawodach, że nie stałam na pierwszym miejscu podium… ale przede wszystkim jestem szczęśliwa, że jestem oficjalnie Mistrzynią Polski na długim dystansie! Ogromnie dziękuję mojemu trenerowi za jego mądrość, cierpliwość i zaangażowanie – komentuje na gorąco całą sytuację Ewa Urbańska, specjalnie dla TriathlonLife.pl.
Całe oświadczenie Polskiego Związku Triathlonu
Na podstawie Postanowienia Panelu Dyscyplinarnego Polskiej Agencji Antydopingowej z dnia 29 listopada 2022 r. (sygn.. akt: 17/2022) w przedmiocie naruszenia Przepisów Antydopingowych Polskiej Agencji Antydopingowej polegających na wykryciu u zawodniczki Magdaleny Ciołczyk substancji zabronionej w postaci meldonium, tj. w przedmiocie naruszenia art. 2.1. i 2.2. Przepisów Antydopingowych Polski Związek Triathlonu postanawia:
- Unieważnić wynik indywidualny Magdaleny Ciołczyk z Mistrzostw Polski na dystansie długim, które odbyły się 4 września 2022 r. w Malborku.
- Pozbawić Magdalenę Ciołczyk złotego medalu Mistrzostw Polski.
- Anulować zawodniczce Magdalenie Ciołczyk punkty za start podczas Mistrzostw Polski na dystansie długim z rankingu Age Group Polskiego Związku Triathlonu.
- Zobowiązać zawodniczkę Magdalenę Ciołczyk do zwrotu nagród finansowych i rzeczowych.
W związku z powyższym ustala się następującą końcową klasyfikację Mistrzostw Polski kobiet na dystansie długim w roku 2022:
1 miejsce – Ewa Urbańska
2 miejsce – Joanna Markucka
3 miejsce – Agata Knofel-Laszczyńska
Po otrzymaniu zwrotu nagród, zobowiązuje się współorganizatora zawodów MKS Triathlon Malbork i Labosport Polska do wypłaty w/w zawodniczkom nagród finansowych zgodnie z regulaminem zawodów.
Ponadto zobowiązuje się zawodniczki Ewę Urbańską i Joannę Markucką do zwrotu przydzielonych im medali w czasie dekoracji w Malborku, odpowiednio srebrny i brązowy. Zawodniczkom Ewie Urbańskiej, Joannie Markuckiej i Agacie Knofel-Laszczyńskiej dostarczone zostaną medale zgodnie z przyjętą klasyfikacją końcową.
Trzyletnia dyskwalifikacja Ciołczyk
Z powodu wykrycia w organizmie Magdaleny Ciołczyk zakazanej substancji – meldonium, nałożono na niej karę 3 lat dyskwalifikacji.
– Meldonium (mildronate), to ciekawa substancja produkowana na Łotwie i stosowana jako lek kardiologiczny w krajach byłego Związku Radzieckiego. Uznana jest przez WADA w 2016 roku jako środek niedozwolony i umieszczony w grupie modulatorów metabolicznych. Pod nazwą Mildronat jest lekiem stosowanym w leczeniu choroby wieńcowej i chorób ośrodkowego układu nerwowego na podłożu naczyniowym. Na skutek jego działania dochodzi do stymulacji metabolizmu glukozy (w przypadku niedotlenienia glikoliza jest bardziej efektywnym źródłem wytwarzania ATP, np. w komórkach mięśnia sercowego), co może być korzystne w fizjologii i stanach patologicznych, takich jak wspomniane choroby na podłożu niedokrwienia, ale też zespół metaboliczny czy cukrzyca. Była, zdyskwalifikowana liderka rankingu tenisa ziemnego tłumaczyła się stosowaniem leku jako profilaktyki rodzinnego obciążenia cukrzycą – opowiadał o meldonium Lekarz Kadry Narodowej Polskiego Związku Triathlonu Profesor Artur Pupka, specjalnie dla TriathlonLife.pl. Więcej informacji o meldonium w poniższym tekście.
Przemek Schenk
foto: materiały prywatne