Poradnik

5 wskazówek pływackich dla początkującyh od Mikołaja Lufta

Jesteś na początku przygody z triathlonem i chcesz komfortowo dotrzeć do mety etapu pływackiego? A może chcesz przyspieszyć swojego kraula i wyjść z wody w jak najkrótszym czasie? Te wskazówki mogą okazać się dla Ciebie przydatne.

Napęd, który generują Twoje nogi, ale przede wszystkim ramiona jest ważny, jednak radzę skupić się przede wszystkim na poprawie pozycji w wodzie.

Pozycja, jaką przybierasz ma największy wpływ na opory, jakie generuje Twoje ciało.

Jak rozwiązać problem tonących nóg? 5 wskazówek

Większość triathlonistów ma problem z tonącymi nogami. Jest kilka sposobów, aby ten element poprawić:

  1. Utrzymuj głowę nisko, również w trakcie wdechu. Obniżenie głowy nie oznacza „zwieszenia” jej w dół, idealna jest pozycja pośrednia tak, abyś patrzył po skosie na dno 1-2 metry przed sobą. Tafla wody powinna „odcinać” sam czubek Twojej głowy.
  2. W trakcie wdechu pilnuj, aby ułożyć głowę blisko barku kierując usta do boku, zamiast do góry. Dobry pływak bierze oddech mając usta pod taflą wody. Dzieje się tak, ponieważ głową pcha on falę, za którą powstaje zagłębienie na wysokości ust. Jeden z okularków podczas wdechu pozostaw pod wodą, da Ci to pewność, że nie unosisz głowy zbyt wysoko. Błędem jest również nadmierna rotacja głowy „oglądając sufit”, gdyż wtedy przypadkowa fala może wpaść nam bezpośrednio do gardła.

  1. Zwróć uwagę na to, jak wkładasz rękę w wodę. Zdecydowana większość triathlonistów i „późno zaczynających pływaków” ma ograniczenia ruchomości barków, dlatego zwykle nie warto wyciągać ręki kładąc ją na wodzie daleko przed sobą. Nadmierne wyciąganie się w wodzie prowadzi często do spięcia mięśni pleców i przeprostu kręgosłupa, przez co miednica opada w stronę dna. Co więcej, w tej sytuacji pierwsze 30-40cm pociągnięcia zwykle nie daje napędu, a nacisk na wodę powoduje wynurzenie góry ciała i tonięcie nóg. Zamiast tego „wbij” dłoń w wodę wcześniej, zanim ramię osiągnie maksymalny zasięg, a następnie wyprostuj rękę pod kątem około 20 stopni do tafli wody. Pozwoli Ci to szybko odciążyć ramię, rozluźnić plecy i sprawniej zapoczątkować efektywne pociągnięcie.
  2. Unikaj przekraczania ręką linii środkowej ciała. Ramiona układaj przed sobą szeroko, jakby miały utworzyć kształt „Y”. W trakcie pociągnięcia postaraj się, aby łokieć był skierowany na zewnątrz.

5. Popracuj nad gibkością stawów skokowych. Rozciągaj stawy skokowe siedząc na piętach i w trakcie treningów wykonuj dłuższe zadania w płetwach, aby przyzwyczaić swoje stopy do prawidłowej pozycji z obciągniętymi palcami.

Zapraszam do współpracy – www.lufttriteam.pl

Mikołaj Luft

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X