2-4-8 Triathlon Frombork – nowe zawody na mapie Polski
W 2019 roku odbyła się debiutancka edycja 2-4-8 Triathlon Frombork. Na starcie zameldowało się ponad 50 zawodników. Jeden z organizatorów Cezary Leszczyński opowiada o pierwszej odsłonie imprezy, przygotowaniach oraz o drugiej edycji.
W tym roku została zorganizowana pierwsza edycja zawodów Triathlon Frombork. Na jakich dystansach walczyli zawodnicy?
W tym roku odbyła się pierwsza edycja zawodów „2-4-8 Triathlon Frombork”, która wchodziła do tzw. “Cyklu 2-4-8 Triathlon”. Uczestnicy wystartowali na trzech dystansach:
-Triathlonowa Dwójka: 200m pływania, 20 km jazdy na rowerze, 2 km biegu
-Triathlonowa Czwórka: 400m pływania, 40 km jazdy na rowerze, 4 km biegu
-Triathlonowa Ósemka: 800m pływania, 80 km jazdy na rowerze, 8 km biegu
– Sztafeta Rodzinna na dystansie „Triathlonowej Dwójki”
Z zapisami ruszyliśmy bardzo późno, bo dopiero w kwietniu. Wystartowało ponad 50 zawodników. Przeważająca część z nich to byli debiutanci w triathlonie. Ci ludzie byli otwarci na nowe wyzwania oraz pragnęli coś zmieniać w swoim życiu. Do tego chcieli trochę aktywności fizycznej.
Czy startowały też osoby z doświadczeniem w triathlonie?
Oczywiście, były osoby obeznane już z triathlonem, a także zawodnicy mający starty w kraju i za granicą i to na prestiżowych imprezach. Całość debiutanckiej imprezy oceniam bardzo pozytywnie. Była wspaniała zabawa!
Zobacz też:
Triathlon Lipiany – historyczne zawody
Jaka panowała atmosfera na tych zawodach
Startujący byli entuzjastycznie nastawieni. Co ciekawe mogliśmy liczyć na pozytywną i bezinteresowną pomoc lokalnych działaczy sportowych i wolontariuszy. To, co zaoferowali zaangażowaniem i energią, było wręcz dla nas jako organizatorów niesamowite. Jestem też pełen uznania dla naszych partnerów imprezy, którzy barterowo wzbogacili pakiety startowe. To wszystko sprawiło, że wytworzony klimat w czasie zawodów był wynagrodzeniem za nasz wkład w organizację. Rozmowy, podziękowania, emaile i wiadomości od uczestników, które otrzymaliśmy po zawodach, napawał nas optymizmem i dumą. Także nastawienie włodarzy miasta i mieszkańców sprawił, że zawody uznaliśmy za udane. Oczywiście były też niedociągnięcia. Uznaliśmy je za wytyczne do poprawy podczas następnej edycji. Zawody powiodły się i cieszymy się, że ta kameralna impreza odbiła się pozytywnymi emocjami wśród startujących. Był “fun” i dużo szczęścia na mecie.
Jaki jest wydźwięk po tej pierwszej edycji?
Mamy spory oddźwięk zainteresowanych startem w drugiej edycji zawodów we Fromborku.
Kto stanowi grupę kibiców Triathlonu Frombork?
To są zazwyczaj rodziny startujących, czasami przyjaciele lub miłośnicy ogólnej aktywności fizycznej, oraz mieszkańcy miasta i gminy.
Czytaj także:
Robert Gudowski: Inspiracją dla Karkonoszmana był Norseman
Jakie są zalety organizowania imprez triathlonowych w takich miejscach jak Frombork?
Ogromnym plusem organizacji imprezy we Fromborku jest otwartość władz miasta na to, aby w mieście działo się jak najwięcej. Kolejnym pozytywem jest mega zaangażowanie wolontariuszy i osób dobrej woli do pomocy w przygotowaniach i w czasie zawodów. To jest taka wielka siła działania, która sprawia, że to, co się robi, ma sens. Czuje się radość w relacjach ludzkich. Kolejnym plusem jest to, że poznaje się miasto, które jest stosunkowo mało znane. Frombork jest kojarzony głównie z Mikołajem Kopernikiem. Jednak skrywa w sobie wiele ciekawych miejsc i atrakcji, które są na co dzień nieznane. To jest też fascynujące, że odkrywa się urokliwe miejsca. Są jeszcze inne plusy, ale to ludzie decydują o atrakcyjności i atmosferze.
Jak zmieniały się reakcje kibiców?
Na początku zauważyliśmy stonowane reakcje kibiców na to, co się dzieje w mieście. Jednak już podczas samych zawodów liczba mieszkańców wzrastała. Zaczęły się przyjazne okrzyki, klaskanie, kibicowanie, wesołe nastawienie. To było też ciekawie obserwować, jak mieszkańcy przekonywali się do czegoś nowego. Trzeba było im udowodnić, że można bawić się na sportowo. Pokazaliśmy też uczestników zawodów jako zwykłych ludzi.
Przeczytaj też:
Enea Bydgoszcz Triathlon prężnie się rozwija
Ile osób było zaangażowanych przy organizacji tej imprezy?
Nasza impreza we Fromborku zaangażowała w pracę około ośmiu osób. Jednak siłą wspomagającą była grupa, która zaoferowała swą bezinteresowną pomoc.
Ile było wolontariuszy?
Zaangażowało się około 30 osób z wolontariatu.
Ilu jest organizatorów zawodów oprócz Ciebie?
Jest nas dwóch. Ja i Maciek, który jest trenerem pływania i triathlonu.
Co stanowi problem dla takich zawodów jak Triathlon Frombork?
W naszej ocenie problemy tworzą niektóre przepisy. One nie są zawsze dostosowane do zmieniającej się rzeczywistości. Jednak przy skrupulatnej współpracy z urzędnikami, to są rzeczy do przejścia według wymaganych procedur.
Sprawdź także:
Ironman Barcelona. Szybka trasa i dobrze zorganizowana impreza
Jak narodził się pomysł zorganizowania zawodów triathlonowych?
Pomysł kiełkował od dłuższego czasu. Narastał. W końcu podjęliśmy decyzję o jego realizacji. Szczególną uwagę zwróciły nam przykłady kilku osób, które na co dzień prowadzą raczej mało aktywny tryb życia, a chciałby to zmienić. Mimo to mają obawy przed podjęciem zmian. Po kilku rozmowach zdecydowały się poczynić zmiany i za cel przyjęły start w triathlonie. Tu należy się wielki szacunek dla nich. Oni także byli dla nas przyczyną decyzji o zorganizowaniu zawodów.
Czy przed pojawieniem się pomysłu o organizacji zawodów, miałeś styczność z triathlonem?
Tak, obaj z Maćkiem mieliśmy styczność z triathlonem. Byłem startującym amatorem z nastawieniem na własne “życiówki” na dystansach w Polsce i za granicą.
A Maciej?
Maciek jako jeden z niewielu jeszcze startujących przecierał szlaki tej dyscypliny, aquathlonu i duathlonu już wiele lat temu, zanim przyszła w Polsce “fala triathlomanii”. Startował też w USA i Anglii. Do tego jest trenerem pływania i triathlonu.
Dlaczego wybrałeś akurat Frombork do zorganizowania debiutanckich zawodów?
To była kwestia przypadku. Przez pewien czas przejeżdżałem przez Frombork. Zatrzymując się na kawę, zobaczyłem urokliwe miasto. Spacer nad Zalewem sprawił, że zrodziła się myśl o triathlonie we Fromborku.
Jakie są dalsze plany rozwoju zawodów Triathlon Frombork?
Już są plany na kolejne edycje zawodów we Fromborku. Realizujemy to, co zamierzamy. Impreza ma się rozwijać i wchodzić w “Cykl 2-4-8 Triathlon”, wraz z innymi lokalizacjami. Zachęcamy uczestników tegorocznej edycji i innych do zapisywania się na 2020 rok. Będzie kilka nowych atrakcji, a nawet niespodzianek.
Czytaj też:
Ironman Kalmar. Na co zwrócić uwagę?
Czy trwają już zapisy na kolejną edycję imprezy?
Zapisy na drugą edycję zawodów “2-4-8 Triathlon Frombork” które odbędą się 23 sierpnia 2020 roku, zostały uruchomione na początku października. Podzieliliśmy wielkość wpisowych na kilka etapów.
W jaki sposób zachęcacie do udziału w tych zawodach?
Zachęcamy i polecamy. Odsyłamy do naszej strony internetowej oraz Facebooka zawodów. Podajemy przykłady osób z pierwszej edycji, które zdecydowały się wystartować. Motywujemy podczas spotkań. Wspierają nas nasi partnerzy. Zapraszamy grupy sportowe do uczestnictwa w potrójnej zabawie.
Jakie będą planowane atrakcje dla najmłodszych fanów i adeptów triathlonu?
Dla dzieci od 1 do 16 roku życia będą zawody duathlonowe. Będzie się działo. Ma być wesoło i radośnie dla całych rodzin.
Na jakich dystansach będzie się odbywać rywalizacja na kolejnej edycji zawodów?
Dystanse będą te same, co w tym roku.
Rozmawiał: Przemysław Schenk
foto: 2-4-8 Triathlon Frombork, Iwona Tywońska