#TRIStars. Czy Lucy Charles Barclay pokona Ryf?

Do triathlonu trafiła z pływania. Debiutowała na dystansie… Ironman. Jako amatorka wygrywała mistrzostwo za mistrzostwem. Wtedy zdecydowała się przejść do PRO. Pływa najlepiej wśród zawodniczek, a rower i bieganie poprawia w szybkim tempie.

Lucy zaczęła przygodę ze sportem od pływania. W wieku 8 lat trafiła do klubu. Rok później wygrała pierwsze zawody, mistrzostwa hrabstwa. Do dzisiaj posiada 5-ty wynik all-time na 1500m w UK – 16:15 min.

Lucy pracowała w zoo

W wieku 19 lat nie udało jej się zakwalifikować na Igrzyska Olimpijskie w Londynie w pływaniu na wodach otwartych. Pomimo, tego, że Lucy miała najlepszy wynik sezonu w UK, brytyjski związek pływacki zdecydował o wysłaniu na Igrzyska Olimpijskie słabszej, ale bardziej doświadczonej zawodniczki. Ten moment spowodował, że zdecydowała się zakończyć przygodę z pływaniem. Rozpoczęła pracę w zoo w dziale marketingu. Po kilku miesiącach zmieniła zawód i rozpoczęła biznes razem z mężem, wtedy chłopakiem. Założyli wspólnie klub fitness, w którym, oboje pracowali jako trenerzy personalni.

W 2104 roku zapisała się na zawody triathlonowe od razu na dystansie Ironman (IM Bolton), które ukończyła w 12 godzin, 16 minut i 16 sekund, zajmując 2 miejsce w AG (18-24)

3.8km pływanie 51:56, 180km rower 6:55:16, maraton 4:17:45

W maju 2015 roku w triathlonie w St. Neots w Wielkiej Brytanii (zawody były jednocześnie mistrzostwami kraju), zajęła 2 miejsce na dystansie  sprinterskim  (750m, 20km, 5km) z wynikiem 1:12:37 uzyskując kolejno 10:09, 43:00, 17:35. Wszyscy zaczęli zdawać sobie sprawę, że pojawiła się kolejna wielka zawodniczka.

Z amatorki do PRO

Dwa miesiąc później zdobyła slota na Mistrzostwa Świata na Hawajach w kategorii wiekowej 18-24 wygrywając IM Bolton w czasie 10:58:44 (50:45, 6:23:10, 3:36:34). Jednocześnie na pływaniu pokonała wszystkie zawodniczki PRO! W sierpniu została natomiast Mistrzynią Świata w Ironman 70.3. w Kaprun w Austrii kategorii wiekowej. Nie startowała wtedy jeszcze jako zawodniczka PRO. W październiku Mistrzynią Świata Ironman na Hawajach, również w kategorii 18-24. W 2016 roku Lucy zdecydowała się przejść na zawodowstwo i co ciekawe jej pierwsza aplikacja o licencję PRO została przez brytyjski związek triathlonowy odrzucona, a po odwołaniu uzyskała tę licencję tylko czasowo.

Kolejne osiągnięcia

W 2017 roku Lucy została wicemistrzynią Europy, a następnie wicemistrzynią świata w kategorii PRO na dystansie Ironman przegrywając odpowiednio z Sarah Crowley i Danielą Ryf. W 2018 roku wicemistrzynią świata Ironman 70.3 oraz Ironman dwukrotnie ulegając tylko żelaznej Danieli Ryf.

Starty 2019

W kwietniu Lucy Charles Barclay zwyciężyła w Mistrzostwach Afryki odbywających się w Południowej Afryce na dystansie Ironman z wynikiem 8:35:31. Lucy w poszczególnych konkurencjach uzyskała następujące czasy: pływanie 25:20 (pływanie zostało skrócone z powodu panujących niekorzystnych warunków), rower 5:05:47, maraton 2:59:33.

W czerwcu Lucy wystartowała w zawodach Challenge Roth w Niemczech zwyciężając z wynikiem 8:31:09 i uzyskując kolejno 49:01 w pływaniu, 4:39:20 na rowerze i 2:59:42 w maratonie.

Rywalka Danieli Ryf

W każdych zawodach Lucy wychodzi z wody z reguły jako pierwsza ustanawiając przy okazji rekord trasy pływackiej wśród kobiet. Na rowerze i w bieganiu z roku na rok robi postępy i wydaje się tylko kwestią czasu, kiedy pojawi się na najwyższym stopniu podium na dystansie długim na Mistrzostwach Świata.

W Mistrzostwach Świata 70.3 w 2019 roku w Nicei, Lucy zajęła 5te miejsce, ale została ukarana 5min karą postoju w namiocie za drafting na trasie rowerowej. Gdyby nie ta kara znów zobaczylibyśmy Lucy na podium Mistrzostw Świata na dystansie 70.3.

Data urodzenia: 15 września 1993 w Hoddesdon w Wielkiej Brytanii

Wzrost: 170cm Waga: 58kg

Trener: Reece Barclay

Klub: Pulse Fitness