Srebrni amatorzy i pięć kos dla Polaków

Dwa drugie miejsca wywalczyli Polscy amatorzy w mistrzostwach Europy na dystansie sprinterskim. Najczęściej jednak zajmowaliśmy siódme miejsce. Najstarszym uczestnikiem imprezy był 84-letni zawodnik z Niemiec.

Anna Giżyńska i Dominik Bogdanowicz ukończyli mistrzostwa Europy w Walencji, na dystansie sprinterskim na drugim miejscu. Anna rywalizowała w kategorii wiekowej w przedziale wiekowym 35-39 lat, a Dominik w 25-29. Jej czas to 1:08:53, a jego 59:19. W sumie na mecie mistrzostw zameldowało się 19 Polek i Polaków. Najczęściej biało-czerwoni zajmowali siódme miejsce. Tak zwane kosy przypadały nam pięciokrotnie.

Najstarszy reprezentant Polski starował w kategorii wiekowej 50-54 lata, ale na mistrzostwach rywalizowali zawodnicy także w przedziale wiekowym 80-84 lata. Najstarszy medalista imprezy w Wenecji ma 84 lata i był nim Niemiec Manfred Klittich, który zdobył brązowy medal z czasem 2:05:51. Za ciekawostkę można uznać także rywalizację kobiet w przedziale wiekowym 70-74 lata, gdzie o medale bój toczyło pięć Brytyjek. Generalnie patrząc na listy startowe mistrzostw, widać, że to właśnie poddani królowej wysłali najliczniejszą reprezentację do Hiszpanii, szczególnie w najstarszych kategoriach wiekowych.