IRONMAN Argentyna. Skrócone pływanie, brak PRO i polski akcent

IM Argentyna, czyli mistrzostwa Ameryki Południowej, niestety odbyły się bez kategorii PRO, o czym poinformowano zaledwie na dwa miesiące przed zawodami.

Po tej informacji zawodowcy, jeśli planowali walczyć o slota na Hawaje lub nagrody pieniężne, byli zmuszeni przenieść start do Meksyku lub Australii. Chociaż nie wszyscy. W Argentynie wystartował reprezentujący Polskę i mieszkający w Katowicach, a pochodzący z Meksyku mistrz świata Ultraman 2016 Iñaki de la Parra. Nie zabrakło też innych ciekawych zawodników, na przykład uczestnika wyścigu triatlonowego podczas igrzysk olimpijskich w Sydney Oscara Galindeza, czy Fina Janiego Stromsholma, który w przeszłości startował w pucharze Europy.

Skrócone pływanie do 3000 metrów

Po etapie pływackim, na którym pianki były obowiązkowe, i który został skrócony do dwóch 1500 metrowych pętli, prowadził reprezentant gospodarzy Thomas Galindez z kategorii M18-24. Wśród kobiet najszybsza okazała się Portugalka D. M. Lourenço. Na pokonanie 3000 m w Oceanie Atlantyckim potrzebowała 50 minut. Iñaki z wody wyszedł po ponad 49 minutach, co dawało mu 42. pozycję, po 100 km roweru zajmował już 25. miejsce.  Trasa kolarska była pofałdowana. Zawodnicy mieli do pokonania ponad 1500 m przewyższenia.

W T2 najwcześniej zameldował się utrzymujący od początku pozycję lidera Thomas Galindez. Wśród kobiet najszybsza po rowerze okazała się Brytyjka Elizabeth Duncombe, która zresztą była najszybszą kobietą, nie licząc zawodników PRO, w zeszłym roku.  Iñaki de la Parra pojawił się w T2 na 35. miejscu ze stratą ponad 26 minut do prowadzącego zawodnika. Wśród mężczyzn do końca zawodów nic się nie zmieniło, wygrał Argentyńczyk z czasem 8:45:23, a podium uzupełnili Brazylijczycy Peter Pichnoff oraz B. D. R. Berger. Wśród kobiet zwyciężyła Brytyjka Elizabeth Duncombe, gdy przekraczała linię mety zegar zawodów wyświetlał 9:48:14, drugie miejsce zajęła Brazylijka A. A. L S. Barbosa, a trzecie Chilijka Pierangela Dezerega.

Mistrz świata Ultraman z 2016 roku niestety nie ukończył zawodów, musiał zejść z trasy na 15. km biegu.