Elemental Tri Series. Gospodarze mało gościnni

Na linii startu stanęło blisko 500 zawodniczek i zawodników. Triathloniści startujący w Olsztynie mieli do wyboru trzy dystanse: olimpijski (1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze, 10 km biegu), sprint (0,75 km – 20 km – 5 km) oraz supersprint (0,4 km – 10 km – 2,5 km).

Zawody rozpoczęły się od zmagań na najkrótszym dystansie. Najlepszym zawodnikiem na supersprincie okazał się James Kadziak (KS UAM Triathlon Poznań Tricentre, 00:32:30), tuż za nim na mecie pojawił się Jakub Bogusiewicz (ORKA Iława, 00:33:23). Trzecim zawodnikiem był Mateusz Czajkowski (Sportwise, 00:33:32).

Rywalizację kobiet na swoją korzyść rozstrzygnęła Martyna Bugała (UKS 51 Lublin, 00:36:15). Jako druga linię mety przekroczyła Józefina Młynarska (Sportwise, 00:36:24). Trzecie miejsce wywalczyła Natasza Obuchowicz (Profi Team, 00:37:00).

Mistrzem Olsztyna na dystansie supersprinterskim został Mikołaj Jednaszewski (SSP ORKA Iława), a Mistrzynią Agnieszka Pieczkowska (Tri NEGU).

W zmaganiach na sprincie najlepszy okazał się Jan Popławski (NeON Team, 01:00:43). Jako drugi na mecie zameldował się Patryk Piasecki (Piasecki Concept, 01:00:48). Trzeci był Rafał Piekarski (Hurom Tri Team, 01:01:49).

"Biegło mi się bardzo dobrze, głównie dzięki doskonałej organizacji biegu. Moje kolejne starty również związane są z zawodami Elemental Tri Series. Już 2 czerwca spotkamy się w Grodzisku Mazowieckim, a w sierpniu w Białymstoku." – zapowiedział Jan Popławski, zwycięzca dystansu sprinterskiego.

Najlepszą wśród kobiet na dystansie sprinterskim okazała się Hanna Kaźmierczak (Kaziki, 01:06:18). Druga była Ewelina Wołos (Ewelsport, 01:08:24), na trzecim miejscu uplasowała się Klaudia Petters (TS Akwedukt Kielce, 01:09:52).

Jako ostatni na trasę ruszyli zawodnicy, którzy wybrali dystans olimpijski. W tym wyścigu zwyciężył olsztynianin Sebastian Najmowicz (Najmowicz Triathlon, 01:57:59), który nie dał szans drugiemu na mecie Rafałowi Wąsowskiemu (Najmowicz Triathlon, 02:02:57). Trzecim zawodnikiem na tym dystansie był Marcin Mazurek (Triathlon Lublin Team, 02:06:23). Wśród kobiet na dystansie olimpijskim triumfowała również olsztynianka Monika Chodyna (Najmowicz Triathlon, 02:20:40), drugie miejsce przypadło Aleksandrze Góralskiej (LABOSPORT Team, 02:21:42). Trzecią zawodniczką była Anna Zielińska (3life Team, 02:38:20).

„Mówi się, że do trzech razy sztuka, ale w moim przypadku dopiero czwarty start przyniósł mi zwycięstwo w moim rodzinnym Olsztynie. Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa i dumna – powiedziała na mecie Monika Chodyna, która tego dnia wygrała również kategorię Mistrzyni Olsztyna.  Dodajmy, że Mistrzem Olsztyna został Sebastian Najmowicz.

Na „olimpijce” rywalizowały również sztafety, w których jedna osoba płynęła, druga jechała na rowerze, a trzecia biegła. Najlepszą okazała się sztafeta Startuję, bo nie lubię w składzie: Rynko Paweł, Kuciejewski Wojtek, Krygierski Krzysztof (02:14:49) za nią uplasowała się sztafeta #WIPASZ Aktywni: Połejko Mateusz, Zwoliński Michał i Kuprian Szymon (02:20:39), a trzecią Tri NEGU: Piernik Michał, Hura Bartosz, Tapek Paulina (02:21:39).

Zawodom triathlonowym w Olsztynie towarzyszyły tradycyjnie dwie imprezy biegowe. Elemental Kids – biegi dla najmłodszych, którzy ścigali się na dystansach: 200, 500 i 1000 m oraz bieg na 10 km dla dorosłych w ramach 10K Run Series. Zwycięzcą 10K Run Series został Daniel Mikielski z Olsztynka (00:33:55), a najlepszą kobietą była: Irina Mironova (Nesterov, 00:43:31).