Wiadomości

Plebiscyt. Impreza powyżej 500 osób. Jest w czym wybierać!

Prezentujemy listę nominacji w kategorii Impreza 2021 roku powyżej 500 osób.

W terminarzu zeszłego sezonu nie brakowało też dużych zawodów z setkami startujących zawodników. Za liczbą szła także jakość sportowa oraz organizacyjna.

TUTAJ możesz głosować na Imprezę powyżej 500 osób oraz w dziewięciu pozostałych kategoriach.

Challenge Gdańsk

Debiutancka impreza Challenge Gdańsk dostarczyła wielu emocji sportowych oraz obfitowała w atrakcje. Jedną z nich był start Sztafety Mistrzów. Ta drużyna składała się z trójki olimpijczyków. Do tego nie zabrakło mocnych nazwisk PRO oraz AG, którzy startowali w tych zawodach na sprincie oraz na dystansie średnim.

Wśród PRO startowali tacy zawodnicy jak: Pablo Dapena Gonzalez, James Teagle, Matt Tratman, Lucy Hall, czy Sarissa De Vries. Na starcie dystansu średniego stanęła też polska czołówka m.in.: Aleksandra Jędrzejewska, Kacper Stępniak, bracia Ławiccy, Tomasz Szala, Maciej Chmura, Paweł Najmowicz, czy Bartosz Banach. Na tym dystansie nie zabrakło też mocnych AG m.in.: Marcin Konieczny, czy Magdalena Lenz. Warto wspomnieć, że Challenge Gdańsk było przepustką do Roth. Dzięki losowaniu możliwość wystartowania w tych kultowych zawodach dostało 10 zawodników.

Potwierdzeniem tego udanego debiutu Challenge Gdańsk w kalendarzu zawodów jest fakt, że organizatorzy wydarzenia otrzymało nagrodę Race of the Year 2021 przyznawaną w ramach CHALLENGEFAMILY Awards. Gdański triathlon uzyskał najwyższe wyróżnienie spośród 33 imprez odbywających się na czterech kontynentach w 27 krajach w ramach cyklu Challenge Family.

Castle Triathlon Malbork

W sezonie 2021 kultowe zawody w Malborku obchodziły jubileusz z okazji XX edycji tego wydarzenia. W bogatej historii malborskich zawodów, wyścig rangi Mistrzostw Polski odbył się już po raz czwarty. Zawodnicy walczyli o medale MP na pełnym dystansie. Przy mocnej obsadzie (Tomasz Szala, Marcin Ławicki, Łukasz Kalaszczyński, czy Daniel Jakimiuk) rywalizacja dostarczyła wielu emocji oraz niespodziewanych zwrotów akcji. Przykładem jest defekt Marcina Ławickiego na trasie kolarskiej i późniejsza pogoń za rywalami oraz ostatecznie zdobycie brązowego medalu mistrzostw Polski. Ponadto rywalizowano na 1/2IM, 1/4IM oraz 1/8IM.

Warto zaznaczyć, że zawodom Castle Triathlon Malbork towarzyszy niepowtarzalna atmosfera, a to wszystko dzięki bliskości zamku i obecności rycerzy. Pasta Party dla zawodników odbywa się w historycznej Sali Karwan – dużym, ceglanym budynku opartym o wschodnią linię obronną przedzamcza, który mieścił niegdyś zbrojownię i wozownię krzyżacką. Dodatkową atrakcją jest również specjalnie przygotowany pokaz walki rycerzy.

W ramach malborskiej imprezy zawodnicy rozpoczynają zmagania w Nogacie wijącym się u stóp zamku, przy dźwiękach Bogurodzicy – najstarszej polskiej pieśni religijnej i najstarszego zachowanego tekstu poetyckiego wraz z melodią. Pierwszy zapis tekstu pochodzi z 1407 roku. Sama pieśń szybko stała się pieśnią bojową polskiego rycerstwa. Jak podaje Jan Długosz, śpiewano ją przed bitwą pod Grunwaldem! Na trasie zawodów Castle Triathlon w Malborku zawodnikom towarzyszą rycerze w strojach z epoki krzyżackiej, którzy witają ich także na mecie. To wszystko tworzy niepowtarzalny klimat tej malborskiej imprezy.

Citi Handlowy Ironman 70.3 Warsaw

To był też debiut zawodów Ironman 70.3 w stolicy Polski. Rywalizacja odbywała się obok lubianej imprezy Citi Handlowy 5150 Warsaw. Nie zabrakło emocji i mocnych nazwisk na starcie. Zawody Ironman 70.3 przyciągnęły prawie 30 zawodowców reprezentujących 10 państw. Najliczniejszą grupę stanowili triathloniści z Niemiec, Polski oraz Wielkiej Brytanii.

W gronie zawodników walczących w stolicy naszego kraju byli również m.in. Szwed oraz Kanadyjczyk. Kibice mogli podziwiać walkę takich zawodników jak: Denis Chevrot, Arnaud Guilloux, Kacper Stępniak, Tomasz Bremnor, Sergiy Kurochkin , czy wśród pań Diede Diederiks.

Wrażenie też robiła nowa lokalizacja mety. Zawodnicy mieli okazję finiszować w wyjątkowym miejscu, jakim jest Multimedialny Park Fontann w Warszawie.

Enea Bydgoszcz Triathlon

Sezon 2021 był wyjątkowy, ponieważ mieliśmy do czynienia z aż dwoma edycjami tych zawodów (6 i 7). Jednak to nie odbiło się na jakości obu imprez. Zmagania podczas pierwszej z dwóch odsłon odbyły się na czterech dystansach: 1/8 (475 m pływania, 21 km jazdy rowerem i 5,5 km biegu), ¼ (950 m pływania, 42 km jazdy rowerem i 10,8 km biegu), ½ (1900 m pływania, 82 km jazdy rowerem i 22 km biegu) oraz dla debiutantów Decathlon TRYathlon (240 m pływania z nurtem rzeki, 19 km jazdy rowerem i 4,25 km biegu). Oprócz rywalizacji indywidualnej, organizatorzy przygotowali także starty sztafet i drużyn oraz Międzynarodowe Mistrzostwa Lekarzy i Prawników. Po raz drugi w Bydgoszczy zagościł również Puchar Świata w Quadrathlonie.

Podczas drugiej edycji walczono na 1/2IM, 1/4IM, czy 1/8IM. Oprócz rywalizacji indywidualnej, organizatorzy przygotowali także rywalizację sztafet i drużyn oraz Studenckie Mistrzostwa Polski Sztafet w triathlonie. Do tego organizatorzy przygotowali rywalizację dla najmłodszych – Enea TRI-Fun. Warto też wspomnieć o specjalnej Strefie Rodzinnej, w której można było spróbować sił w licznych eksperymentach naukowych oraz aktywnie włączyć się w akcję charytatywną Enei – „Twoje waty, Twoja pomoc!”

Susz Triathlon

Nie mogło zabraknąć tej legendarnej imprezy, która ma już ponad 30 lat. Pierwsze zawody w tym miejscu odbyły się w 1991 roku, kiedy zorganizowany pierwszy sprint w Polsce. Zwyciężył śp. Dariusz Kondrat. Milowym krokiem w historii tej imprezy był 1997 rok. Wtedy w Suszu pierwszy raz zawodnicy startowali na różnych dystansach. Padł rekord startujących. Pojawiło się 244 osoby. Ten wynik nie został pobity przez mniej więcej 12 lat.

Natomiast w sezonie 2021 w Suszu na wszystkich dystansach na mecie zjawiło się ponad 600 zawodników. Zostały rozegrane mistrzostwa Polski na dystansie olimpijskim. Z tego względu na starcie stanęła krajowa czołówka. Walczyli m.in.: Michał Oliwa, Maciej Bruździak, Kamil Damentka, Kacper Stępniak, Paulina Klimas Roksana Słupek, czy Magdalena Sudak. Do walki w ramach Pucharu Polski stanęli również młodzicy / młodziczki, juniorzy / juniorki, juniorzy młodsi / juniorki młodsze Rywalizowano także na dystansie 1/2IM, czy na sprincie.

Garmin Iron Triathlon Ślesin

Ślesin stał się kultowym punktem cyklu Garmin Iron Triathlon. Stanowi jego część od 2013 roku. Od sezonu 2020 w tym miejscu zawodnicy mają do wyboru aż trzy dystanse: 1/2IM, 1/4IM oraz 1/8IM. W zeszłym sezonie było tak samo. Listy startowe obfitowały w mocne nazwiska z czołówki polskiego triathlonu.

Na połówce walczyli m.in.: Jan Popławski, Łukasz Jegliński, czy Mariusz Pirek. Do rywalizacji na popularnej ćwiartce stanęli tacy zawodnicy jak: Robert Wilkowiecki, Jacek Tyczyński, Łukasz Kalaszczyński, Maciej Bodnar, Tomasz Marcinek, Kasper Tochowicz, Sergiusz Sobczyk, czy Maciej Chmura, a w wśród Pań m.in.: Karolina Jahnz i Anna Peterek.

Do tego na najkrótszym dystansie zawodów (1/8IM) emocje zapewnili m.in.: Tomasz Słupik, Paweł Miziarski, czy Agnieszka Kropiewnicka.

Przemek Schenk

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X